Церква (будівля)

Церква храм у православних, католицьких, орієнтальних та окремих протестантських християн, у якій відбуваються релігійні богослужіння. Зазвичай у церквах богослужіння очолює священик або пастир. У храмах часто відбуваються церковні таїнства: миропомазання, хрещення, вінчання та інші. У православному храмі на престолі є частинка мощей святого, її поміщають в антимінсі. Є кафедральні храми або собори, служби в яких очолюють зазвичай єпископи або предстоятелі Церков.

Церква Порнайнен
Костел святого Віта у Празі
Собор Непорочного зачаття Пресвятої Богородиці в Тернополі (УГКЦ, колишній Домініканський костел); церква, виконана у стилі бароко
Дерев'яна церква у Жовкві — зразок української національної сакральної архітектури

Архітектура

Архітектурні традиції побудови церков почали розвиватися близько 2000 років тому. Більшість церков — не звичайні споруди, а справжні витвори мистецтва. Традиції архітектурної побудови переважно залежать від релігійної конфесії.

Католицькі церкви (костели) збудовані переважно у готичному та неоготичному стилях[джерело?].

Православні та греко-католицькі церкви будують переважно за ренесансними традиціями або за національними та фольклорними традиціями.

Для протестантських кірх характерніший романський стиль.

Кальвіністськими зборами за часів середньовіччя в Галичині деколи ставали костели (наприклад, в Бучачі,[1] Язловці[2], Підгайцях).

Інтер'єр більшості церков багато оздоблений іконами, іконостасами, фресками, вітражами, скульптурами, органи тощо.

Культура та традиції

Найяскравіше церковні традиції збережені у католиків та православних. У цих релігійних конфесій тісно пов'язані парафії із самими церквами. У кожної церкви чи костелу на певне християнське свято припадає храмове свято, яке святкує кожна парафія.

Різновиди церков

Див. також

Примітки

  1. Barącz S. Pamiątki buczackie. — Lwów: Drukarnia «Gazety narodowej», 1882. — S. 46. (пол.)
  2. Barącz S. Pamiątki jazłowieckie. — Lwów, 1862. — S. 41.
  3. Галина Сюта. ХРАМ — ЦЕРКВА — СОБОР — КАПЛИЦЯ

Література

  • Храми України: Альбом / Вступна стаття, коментарі та упорядкування Л. Прибєги. — К. : Мистецтво, 2000. — 296 с.: іл. — Бібліогр.: с. 293—295. Текст укр., англ.; рез. та перелік іл. рос., фр.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.