Церква святого Димитрія (Грабківці)

Церква святого Димитрія — парафія і храм греко-католицької громади Зборівського деканату Тернопільсько-Зборівської архієпархії Української греко-католицької церкви в селі Грабківці Тернопільського району Тернопільської області.

Церква святого Димитрія

Країна  Україна
Ідентифікатори й посилання

Історія церкви

Релігійна громада існує майже з XVI століття. За даними тематизму, перші відомості про існування греко-католицького храму датуються 1772 роком.

Будівництво теперішнього храму розпочалося у 1929 році, а в 1936 році завершилося (на той час даху в церкві ще не було). Його не було і до 1945 року (з 1939 до 1945 року богослужіння у церкві не проводили).

У 1939—1945 роках на території нинішнього кладовища зі сторони с. Млинівці стояла старенька глиняна церква.

Мури новозбудованої церкви радянська влада хотіла розвалити, а цеглу застосувати під промислове чи сільськогосподарське будівництво. Тому жителі сіл Млинівці та Грабківці, щоб запобігти цьому, за кілька ночей у 1947 році повалили глиняну церкву і всі образи у старенькій церкві перенесли до новозбудованої, яка ще не мала даху. Всередині мурів нової церкви зробили іншу невеличку, примітивний іконостас, а дах зробили із соломи.

Спорудженням храму займалася громада, яка завершила його на початку 1960-х років, а в 1963 році парох о. Василь Дацишин у Тернополі замовив виготовлення іконостасу, який у церкві є донині. Іконостас виготовив майстер Пейко із Тернополя, разом з парафіянином Іваном Думою він встановив його у церкві.

За час служіння о. Івана Пирога у 1997 році збудовано дзвіницю біля церкви, а в 2001 році втрете зробили розпис церкви, провели опалення.

2 листопада 2001 року реставрований храм освятив владика Михаїл Сабрига.

Парафія і храм були приналежні УГКЦ до 1946 року, а в 1991 році парафія знову повернулася в лоно УГКЦ. У радянський період парафія і храм належали РПЦ.

За час служіння о. Андрія Мушинського придбано нове проборство, хрести, проскомедійник.

На парафії діють: братство Матері Божої Неустанної Помочі, Марійська та Вівтарна дружини, спільнота «Матері в молитві», організація «Жива Вервиця».

На парафії є фігура Матері Божої, капличка, козацька могила та хрест біля джерела.

У власності парафія має парафіяльний будинок.

Парохи

  • о. Юліан Ілевич (1839—1865),
  • о. Іван Конрад (1892—1919),
  • о. Андрій Лошній (1919—1954),
  • о. Василь Дацишин,
  • о. Іван Пиріг (1983—2003),
  • о. Андрій Мушинський (з 2003).

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.