Циркуляційна система в бурінні
Циркуляційна система в бурінні – гідравлічний комплекс насосів, трубопроводів, очисників та інших пристроїв, який забезпечує очищення бурового розчину від шламу і подавання його бурильними трубами на вибій свердловини по замкнутому колу з повторним використанням.
При бурінні циркуляція – один із методів очищення вибою (промивання) свердловини коли буровий розчин рухається від приймального чана через насос, бурильну колону, долото, кільцевий простір і знову до приймального чана.
Різновиди циркуляції при бурінні
ЦИРКУЛЯЦІЯ ЗАТРУБНА – перетікання рідини із одного горизонту в інший або до фільтра свердловини по затрубному простору.
ЦИРКУЛЯЦІЯ ЗВОРОТНА – циркуляція робочого розчину з подаванням в затрубний простір, тобто рух робочого розчину, зокрема бурового розчину, вниз через затрубний простір (напр., між центральними і зовнішніми концентрично розміщеними трубами) і вгору по центральних трубах на відміну від прямої циркуляції.
ЦИРКУЛЯЦІЯ ПРЯМА – циркуляція робочого розчину з подаванням його в центральні труби, тобто рух робочого розчину, зокрема бурового розчину, від приймального чана через насос, бурильну колону, долото, кільцевий простір і знову через очисники до приймального чана.
Див. також
Література
- Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Східний видавничий дім, 2013. — Т. 3 : С — Я. — 644 с.
- Бойко В.С., Бойко Р.В. Тлумачно-термінологічний словник-довідник з нафти і газу. Тт. 1-2, 2004-2006 рр. 560 + 800 с.