Циркуляційна система в бурінні

Циркуляційна система в бурінні – гідравлічний комплекс насосів, трубопроводів, очисників та інших пристроїв, який забезпечує очищення бурового розчину від шламу і подавання його бурильними трубами на вибій свердловини по замкнутому колу з повторним використанням.

Схема буріння свердловини:
   свердловина
   бурова колона
   бур
   буровий розчин
   шлам (пульпа)
   бурова колона

При бурінні циркуляція – один із методів очищення вибою (промивання) свердловини коли буровий розчин рухається від приймального чана через насос, бурильну колону, долото, кільцевий простір і знову до приймального чана.

Різновиди циркуляції при бурінні

ЦИРКУЛЯЦІЯ ЗАТРУБНА – перетікання рідини із одного горизонту в інший або до фільтра свердловини по затрубному простору.

ЦИРКУЛЯЦІЯ ЗВОРОТНА – циркуляція робочого розчину з подаванням в затрубний простір, тобто рух робочого розчину, зокрема бурового розчину, вниз через затрубний простір (напр., між центральними і зовнішніми концентрично розміщеними трубами) і вгору по центральних трубах на відміну від прямої циркуляції.

ЦИРКУЛЯЦІЯ ПРЯМА – циркуляція робочого розчину з подаванням його в центральні труби, тобто рух робочого розчину, зокрема бурового розчину, від приймального чана через насос, бурильну колону, долото, кільцевий простір і знову через очисники до приймального чана.


Див. також

Література

Інтернет-ресурси

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.