Цифрова карта
Цифровá кáрта (план, англ. Digital map) - це цифровий файл, або набір файлів, що містять всю необхідну інформацію для викреслювання чи автоматичного відтворення цифрової карти (плану).
Цифрова карта - модель земної поверхні записана цифрами в кодовій формі і за встановленою структурою на магнітній стрічці, або якомусь іншому носієві інформації з урахуванням прийнятих елементів математичної основи карти і вимог картографічної генералізації щодо її картографічного зображення[1]
Призначення
Цифрова карта є основою інформаційного забезпечення автоматизованих картографічних систем (АКС) і географічних інформаційних систем (ГІС) і може бути результатом їх роботи.
Цифрові карти можуть безпосередньо сприйматися людиною, при візуалізації електронних карт (на відеоекранах) і комп'ютерних карт (на твердій основі), а можуть використовуватися як джерело інформації в машинних розрахунках без візуалізації у вигляді зображення.
Цифрові карти служать основою для виготовлення звичайних паперових та комп'ютерних карт на твердій підкладці.
Створення
Цифрові карти створюються такими способами або їх комбінацією (фактично способи збору просторової інформації):
- оцифровка (оцифровування) традиційних аналогових картографічних творів (наприклад, паперових карт);
- фотограмметрична обробка даних дистанційного зондування;
- польова зйомка (наприклад, геодезична тахеометрична зйомка або зйомка з використанням приладів систем глобального супутникового позиціонування);
- камеральна обробка даних польових зйомок і інші методи.
Способи зберігання та передачі
Оскільки моделі, що описують простір (цифрові карти), вельми нетривіальні (на відміну, наприклад, від растрових зображень), то для їх зберігання часто використовують спеціалізовані бази даних (БД), а не одиночні файли заданого формату.
Для обміну цифровими картами між різними інформаційними системами використовують спеціальні обмінні формати. Це можуть бути або популярні формати будь-яких виробників програмного забезпечення (ПО) (наприклад, DXF, MIF, SHP та ін), що стали стандартом «де-факто», або міжнародні стандарти (наприклад, такий стандарт Open Geospatial Consortium (OGC) , як GML).