Цівкова передача

Цівкова передача — передача обертального руху між валами за допомогою зубчатого колеса із зубами спеціального профілю (цівкового колеса), зчепленого з іншим колесом (палечним), що складається з диска з закріпленими на ньому по колу циліндричними кулачками (цівками), що відіграють роль зубів.

Цівкова передача у Книзі Георга Агріколи De Re Metallica, 1556 р.

На водяних, вітряних і ручних млинах цівкове колесо (шестерня) для передачі обертання вала надвірного колеса на веретено жорна було влаштоване таким чином: веретено нижнім кінцем впиралося в підп'ятник (коробочку, панівку), вроблений в дерев'яний брус (штаґу), на веретені були два диски (обренці), з'єднані стрижнями (цівами)[1][2]. По колу внутрішнього колеса вала (яке називалося палечним чи палешним)[3] розташовувалися зуби (пальці, пальки)[4][5], які чіплялися за ціви і приводили шестерню в обертання. Довжина ців цівкового колеса уможливлювала не втрачати їхнього зчеплення з пальками палечного колеса при підйомі і опусканні штаґи з веретеном, що було необхідно для регулювання зазора між жорнами[6].

Примітки

Галерея

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.