Чарівний ліхтар

«Чарівний ліхтар» (лат. laterna magica) або магічний ліхтар, фантаскоп, скіоптикон, лампаскоп, туманні картини апарат для проєкції зображень, поширений в XVII XX ст., XIX ст. — у повсюдному ужитку. Є значущим етапом в історії розвитку кінематографа.

«Чарівний ліхтар»

Конструкція

Прототип Кирхера, 1671 р.

«Чарівний ліхтар» є проєкційним апаратом і складається з дерев'яного або металевого корпусу з отвором і/або об'єктива, в корпусі розміщене джерело світла: в XVII ст. — свічка або лампада, пізніше електрична лампа. Зображення, нанесені на пластини з скла в металевому, дерев'яному або картонному обрамленні, проєктуються через оптичну систему та отвір в лицьовій частині апарату. Джерело світла може бути посилено за допомогою рефлектора (а пізніше — і за допомогою лінзи). Часто комплектувався кожухом для забезпечення циркуляції повітря. Оптичний принцип ранніх чарівних ліхтарів ідентичний принципом камери-обскури, пізніше в них стали застосовувати лінзи та об'єктиви, по мірі винаходу останніх. Таким чином, чарівний ліхтар є прототипом більшості сучасних проєкційних оптичних пристроїв — діапроєктора, епідіаскопа, фотозбільшувача, кінопроєктора тощо.

Історія

Винахід «чарівного ліхтаря» належить, ймовірно, голландському вченому Християну Гюйгенсу; даньський математик Thomas Walgensten вперше ввів в ужиток термін Laterna magica і став головним популяризатором апарату, подорожуючи з показами по містах Європи.

Зображення

Розміщувалися на скляній основі, ручним або друкарським чином. Пізні фотографічні зображення були колоровані. Серед останніх у XIX ст. був поширений жанр Life Model Slides — відзняті в студіях за участю акторів ілюстрування розповіді на певну тематику.

Формати пластин варіювалися в залежності від області застосування.

Примітки

    Див. також

    Література

    Посилання

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.