Чахлеу-Скауне
Чахлеу-Скауне (рум. Ceahlău-Scaune) — археологічна стоянка мисливців давньокам'яної та середньокам'яної доби у Бистрицьких горах, частині Східних Карпат на заході румунської Молдови у жудці Нямц. Відноситься до північної свідерської культури.
Розташована у гірському масиві Чахлеу Бистрицьких гір, що панує з західної сторони над долиною річки Бистриця. У тому ж самому гірському масиві південніше розташована подібна свідерська стоянка Бардосу. Обидві стоянки знаходяться на висоті понад 1200 метрів над рівнем моря.
Вироби
У культурному шарі стоянки Чахлеу-Скауне разом з кістками тварин знайдені типові для свідерської культури кам'яні наконечники стріл з черешком для кріплення до держака, платівки з притупленим краєм, круглі скребки, різці, округлі олівцеподібні нуклеуси. Всі знаряддя дуже маленьких розмірів, довжина котрих не перевищує 5 см. Є навіть знаряддя довжиною у 2 см.
Походження
Стоянки Чахлеу-Скауне й Біказ-Кей Західної Молдови та мису Селіште над Реутом у Східній Молдові є частиною просування з північних країв свідерських мисливців у сторону Криму, де відома своїми свідерськими пам'ятками стоянка Сюрень-ІІ, шар ІІ. У зв'язку з цим румунськими археологами переглянуті та реінтерпретовані матеріали середньо-наддністрянських ранньо-середньокам'яних пам'яток: Молодова-V шар 1, Атаки-VI, Сокіл, Врублівка та Оселівка-I шар III.[1]
Джерела
- Ilie Borziac, Vitalie Burlacu, Episodul sviderian în epipaleoliticul carpato-nistrean
- The Cambridge Ancient History, volume 3, part 1; The prehistory of the Balkans to 1000 B.C.; The Prehistory of Romania: from the earliest times to 1000 B.C. by Vl. Dumitrescu, Prof. Dr docent de I'lnstitut d'Arcbe'ologie de l'Universite de Bucarest; Cambridge University Press, 2008; 9 and 11 pages
- Георгий Федоров, Лазарь Полевой; Археология Румынии; Москва, 1973 года; стр. 32
Примітки
- 07_Borziac Burlacu.pdf. Google Docs. Процитовано 2 липня 2018.