Чини і люди

«Чини і люди» — радянський німий кіноальманах режисерів Якова Протазанова і Михайла Доллера. Фільм знятий в 1929 році за мотивами трьох оповідань Антона Чехова «Анна на шиї», «Смерть чиновника», «Хамелеон» — і приурочений до 25-річчя від дня смерті письменника.

Чини і люди
рос. Чины и люди
Жанр кіноальманах
Режисер Михайло Доллер
Яків Протазанов
Сценарист Олег Леонідов
Яків Протазанов
На основі Анна на шее, The Death of a Government Clerkd і Хамелеон
У головних
ролях
Марія Стрелкова
Віктор Станіцин
Іван Москвін
Оператор Костянтин Кузнецов
Художник Володимир Єгоров
Кінокомпанія "Межрабпомфільм"
Тривалість 65 хв.
Мова російська
Країна  СРСР
Рік 1929
IMDb ID 0019766

Сюжет

Перша новела альманаху — «Анна на шиї» — це історія Анни Петрівни (Марія Стрелкова), що стала в юному віці дружиною немолодого поважного чиновника Модеста Олексійовича (Михайло Тарханов). Виходячи заміж, героїня сподівається, що зможе фінансово підтримувати батька і братів, проте скоро дізнається, що її доброчесний чоловік не бажає допомагати родичу, що пиячить, і його синам. Життя в будинку чоловіка здається Анні сумним і одноманітним. Ситуація змінюється після благодійного балу, на якому дружина Модеста Олексійовича викликає фурор. Анна охоче приймає залицяння і губернатора, і багатого поміщика Артинова. У фіналі новели молода жінка проїжджає з шанувальником в екіпажі повз батьківського дому, не помічаючи, що звідти вивозять меблі.

Друга частина альманаху — «Смерть чиновника» — являє собою епізод з життя екзекутора Червякова (Іван Москвін), який чхнув під час театральної вистави й оббризкав генерала Бризгалова (Володимир Єршов), що сидів попереду. Вибачившись перед «постраждалим» спочатку під час вистави, а потім і в антракті, Червяков цілу ніч переживає через конфуз, що стався. Зранку він відправляється до Бризгалова в приймальню, щоб знову попросити вибачення. Слова генерала «Які дурниці… Я вже забув» (окремі репліки персонажів відтворені в титрах) не зменшують страждань чиновника. Після чергової спроби пояснити ненавмисність свого вчинку Червяков чує: «Йди геть!» Повернувшись додому, він лягає на диван і вмирає.

Дія третьої новели («Хамелеон») відбувається влітку на базарній площі. Випивши горілки, майстровий Хрюкін (Володимир Попов) намагається пограти з маленьким собачкою. Гра завершується укусом. Шум, піднятий потерпілим, змушує поліцейського наглядача Очумєлова і городового Єлдиріна, що прогулювалися площею, розпочати пошуки господаря собачки. Ставлення до песика — від гніву до розчулення — змінюється в залежності від припущень про можливого власника, що лунають у натовпі. Після повідомлення про те, що собачка належить братові генерала Жигалова, Очумєлов призначає винним майстра.

У ролях

Анна на шиї

Актор Роль
Марія Стрелкова Анна Петрівна Анна Петрівна
Віктор Станицин Артинов Артинов
Михайло Тарханов Модест Олексійович Модест Олексійович
Микола Щербаков Петро Леонтійович Петро Леонтійович
Андрій Петровський губернатор губернатор
Олена Максимова покоївка покоївка
Данило Введенський провідник провідник (немає в титрах)

Смерть чиновника

Актор Роль
Іван Москвін Червяков Червяков
Володимир Єршов Бризгалов Бризгалов

Хамелеон

Актор Роль
Іван Москвін Очумєлов Очумєлов
Володимир Попов Хрюкін Хрюкін
Данило Введенський городовий городовий
Олена Ануфрієва баба баба (немає в титрах)

Знімальна група

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.