Читання з губ

Читання з губ, також читання по губах — розуміння мови спостереженням артикуляції мовця.

Навчання глухих дітей говорити і читати з губ

Розвиток

При читанні з губ активується не тільки зорова кора мозку, але і слухова, що відбувається і при розпізнаванні почутої мови.

Навіть новонароджені діти намагаються імітувати рухи губами і язиком, побачені у дорослих. Немовлята довше дивляться на джерело візуального стимулу, якщо йому відповідає одночасний аудіальний стимул (на відміну від, наприклад, запису звуку) [1]. Діти в 4-8 місяців звертають особливу увагу на рухи губ розмовляючих як рідною для себе мовою, так і на інших мовах. Після 12 місяців вони перестають стежити за губами розмовляючих рідною мовою [2]. У дорослому віці глухі читають по губах краще чуючих через постійну практику, різниця починає бути помітною з 14 років [3]. Серед глухих ця навичка краще розвинена у тих, хто втрачав слух поступово, а не раптово [4].

В основному читання по губах використовується глухими і слабочуючими. При цьому у слабочуючих воно більш успішно, якщо при цьому мова чутна хоча б частково [5]. Для спрощення читання по губах може використовуватися допоміжна система, наприклад, так зване фоножестове мовлення. Існують також автоматизовані засоби читання з губ [6]. Успішність читання по губах залежить від здатності до образного мислення і аналітичного сприйняття, а також зорової пам'яті [7].

Див. також

Посилання

  1. Spelke, 1976.
  2. Lewkowicz, 2012.
  3. MacSweeney, 2013.
  4. Bergeson, 2003.
  5. Ewing, 1944, с. 21.
  6. Petajan, 1984.
  7. Потапова, 2006, с. 301.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.