Чіуакоатль

Чіуакоатль (Cihuacoatl) — божество землі, представниця пантеону ацтекських богів, покровителька народження, пологів, породіль, лікарів та померлих жінок під час пологів. Водночас вважалася покровителькою народу чальмека й міста Кулуакан. З мови науатль перекладається як «жінка-змія». Мад інше ім'я Кілацтлі — «Та, що змушує проростати». Вона же Тонанцін («Наша мати»), Яочіуатль («Коханка вояків»), Уїцильнікуатек («Повелителька колібрі»). Її іменем названа друга за значимістю посада в Ацтекській імперії.

Чіуакоатль

Опис

Зображується старою жінкою з черепом замість голови. Проте інколи представлена у вигляді молодички. Також її обличчя представляється розмальованим навплі — чорною і червоною фарбами. На голові носить корону з орлиних пір'їв, одягає червону блузку та білу спідницю з равликами. У правій руці тримає інструмент для плетіння, в лівій — щит, який захищає її корону.

У міфах

Спочатку була божеством північних племен Мексиканської долини. Згодом увійшла до пантеону ацтеків.

Вона є матір'ю Мішкоатля, якого вона залишила на роздоріжжі. Міфи ацтеків розповідають, що вона часто повертається туди, щоб знайти свого сина. Водночас дарує перемогу вояку на полі битви.

Відповідно до міфів ацтеків Чіуакоатль брала участь у створенні людей: вона змолола кістки людей попередніх століть, які Кетцалькоатль добув в країні Мікстлан, поклала їх до посуду, після чого останній (за іншим варіантом міфу — усі боги) окропивши їх своєю кров'ю, зробив нових людей.

Цікаві факти

Ім'ям богині названа гора на Венері.[1]

Джерела

  • González Torres, Yolotl (1995). Diccionario de mitología y religión de Mesoamérica. México: Editorial Larousse.
  • Mary Miller et Karl Taube, The Gods and Symbols of Ancient Mexico and the Maya, Thames & Hudson, 1993, p. 61
  1. Ciuacoatl Mons. We Name The Stars (англ.). Процитовано 1 жовтня 2020.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.