Шабаш (картина)

Шабаш (ісп. El aquelarre) — картина Франциско-Хосе де Гойї, іспанського живописця, автора величезної та різноманітної кількості картин, малюнків та гравюр, що стосуються побутових аспектів тогочасного життя, відображають політичних та соціальних потрясінь[1]. На цьому полотні зображено один із відьомських ритуалів шабаш. Диявол, якого вони викликали, представлений у вигляді козла увінчаного виноградним листям. Картина є частиною серії із шести полотен під назвою «Відьми», що знаходяться в різних музеях світу[2]. «Шабаш» під інвентарним номером 02006 знаходиться в музеї Ласаро Гальдйано в Мадриді[3].

Шабаш
ісп. El aquelarre

Автор Франциско-Хосе де Гоя
Час створення 1797—1798
Розміри 59 × 47
Матеріал полотно
Техніка олійні фарби
Місцезнаходження Ласаро Гальдйано (Мадрид)

Історія

Картина була створена іспанським художником, відомим майстром сюжетних картин, в тому числі й на міфологічні сюжети — Франциском-Хосе де Гойєю. «Шабаш», а також ще чотири картини на відьомську тему він написав на замовлення для оздоблення палацу герцогів Осуна в мадридському районі Аламеда. У 1798 році вона була продана IX герцогу Осуна Педро де Алькантара Теллез-Гірону та його дружині. Картина разом з іншими висіла при вході до палацу герцогів, а в середині XIX століття вони були переміщенні до бібліотеки. У 1834 році вона перейшла у спадок до їхнього онука Педро де Алькантара Теллез-Гірон та Бофорт Спонтіна. Від нього картина згодом перейшла до Маріано Франциско Теллез-Гірона. У 1896 році «Шабаш» разом із всією колекцією герцогів Осуна була виставлена на продаж, який відбувся в Мадриді (лот № 84). Її придбав та володів до 1928 року іспанський політик Родріго Фігероа Торрес. Після нього новим власником став фінансист Хосе Лазаро Гальдіано, в якого вона знаходилася до 1936 року[3].

Опис

Експресивна картина «Шабаш» відображає страхітливі теми та особистий погляд Гойї на людство. Вони демонструють особистий страх художників перед ймовірним божевіллям і рецидивом після перенесених двох серйозних захворювань, одне з яких залишило його глухим. Картина також показують похмурий погляд Гойї на людство, на який сильно впливали конфлікти початку ХІХ-го століття. Саме в цей час художник пережив напад істерики й страху перед вторгненням військ Наполеона в Іспанію та наполеонівськими війнами в цілому. «Шабаш» зображає особисте бачення художника тогочасного іспанського суспільства. Постать диявола передана за допомогою образу козла. Його оточують по колу відьми, яки були як молодими так і вже літніми жінками. Навколишній пейзаж доволі скупий, безплідний та освітлений лише місячним світлом. На картині можна знайти символи, які часто використовуються у чаклунстві. Через зображення останнього Гойя передав власний протест проти діяльності іспанської інквізиції, які свого часу полювали на жінок, яких вважали відьмами. Додатково він піддавав висміюванню забобони, що панували серед населення в сільських районах тогочасної Іспанії[4][5].

Примітки

  1. Francisco Goya - The Napoleonic invasion and period after the restoration. Encyclopedia Britannica (англ.). Процитовано 30 січня 2020.
  2. Fischer, Andrea. El aquelarre - Francisco de Goya (Despuntes hipersensibles). historia-arte.com (ісп.). HA!. Процитовано 31 січня 2020.
  3. Red Digital de Colecciones de Museos de España - Museos. ceres.mcu.es (ісп.). Процитовано 30 січня 2020.
  4. Witches' Sabbath by Francisco de Goya. www.francisco-de-goya.com. Процитовано 31 січня 2020.
  5. Carr-Gomm, Sarah (2011). Francisco Goya (англ.). Parkstone International. с. 130. ISBN 978-1-78042-291-6.

Посилання

  • Шабаш. — профіль картини на сайті музею Ласаро Гальдйано (ісп.)
  • Шабаш. — профіль картини на сайті Ministerio de Cultura y Deporte (ісп.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.