Шалахо

Шалахо — найпопулярніший по всьому Кавказу танець[1]. Музичний розмір танцю - 6/8. Народні версії танцю відрізняються одна від одної залежно від регіону[1]. Більш традиційні регіони цього танцю Азербайджан, Вірменія, Грузія, з XX століття поширення набув у Республіці Південна Осетія, з 1990-х років — і в Республіці Північна Осетія-Аланія, у деяких містах Дагестану, також популярний серед греків, гірських євреїв та єзидів. Удінський варіант танцю походить від азербайджанського[2].

Танець
{{{назва}}}

Виконання

Зовнішні відеофайли
Шалахо
Азербайджанський танець «Шалахо»
Вірменський танець «Шалахо» - ансамбль танцювальної школи Вануша Ханаміряна

Широко поширена версія, коли двоє чоловіків танцюють за увагу жінки. Танець може виконуватися одним і більше танцюристом, чоловіком або жінкою, так само виконується у масовому вигляді у довільній кавказькій манері. Рухи жінки можуть бути м'якими та ліричними. Музика танцю швидка, що відображено в експансивному та енергійному русі чоловіків[1].

Записи мелодії танцю

Уперше мелодія танцю була записана і перекладена на фортепіано вірменським композитором Нікогайосом Тиграняном у 1895[3].

Ноти музики танцю, записані азербайджанським композитором Саїдом Рустамовим, були опубліковані в 1937 у збірці «Азербайджанські танцювальні мелодії»[4].

Із 1938 року танець входив у програму ансамблю вірменських народних пісень та танців Татула Алтуняна[3].

У театрі

Танець «Шалахо» наявний у балетах «Щастя» (1938) та «Гаяне» (1942) вірменського композитора Арама Хачатуряна[3][5], у балеті «Дівоча вежа» (1940) азербайджанського композитора Афрасіяба Бадалбейлі[6]. Танець також можна побачити в азербайджанському фільмі «Сабухі», знятому в 1941 році[7].

У масовій культурі

У фолк-джаз-рок-аранжуванні мелодія танцю «Шалахо» виконувалася туркменською групою «Гунеш», що спеціалізується на східній етно-джаз-рок-музиці. Заслуговує на увагу в даному трактуванні віртуозна гра на ударних барабанщика групи «Гунеш» Рішада Шафі.

Примітки

  1. Katherine St. John, Lloyd Miller, Mahera Harouny. Radif-e raqs: collection of dance sequences of the Persian tradition. — Society for Preservation and Propagation of Eastern Arts, 1987. — С. 127.
  2. N. G. Volkova (Translated by K. Tuite). Udis / Edited by R. Khanam. — Encyclopaedic Ethnography of Middle-East and Central Asia : Global Vision Publishing House, 2005. Т. 1 (15 лютого). С. 820.
  3. Хачатрян Ж. Шалахо // Армянская советская энциклопедия. — Ер. : Академия наук АрмССР, 1982. — Т. 8. — С. 413.
  4. Рустамов С. Азербайджанские танцевальные мелодии / Под ред. Х. Каджар. — Б. : Азернешр, 1937. — С. 21-22.
  5. История музыки народов СССР / Под ред. Ю. В. Келдыша. — М. : Сов. композитор, 1972. — Т. 3. — С. 428.
  6. Галина Микеладзе. Композитор, дирижер, музыковед, публицист // «Каспий».  2009. — 15 лютого. С. 10.
  7. Азербайджанский танец «Шалахо» (Шалагой) в фильме «Сабухи» 1941 год.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.