Шамбон Моісей

Мойсей Власйович Шамбон, Мойсей Шамбон (фр. Moses Chambon, рос. Моисей Шамбон; *6 червня 1871 р., Т'єр — †11 березня 1945 р., Пантін) — викладач французької мови, педагог, колезький радник, фотограф-аматор. Автор унікальних фотографій з історії Чернігова періоду 1913—1918 рр.

Шамбон Мойсей Власйович
фр. Moses Chambon
Народився 6 червня 1871(1871-06-06)
Т'єр, Франція
Помер 11 березня 1945(1945-03-11) (73 роки)
Пантін, Франція
Громадянство  Франція
Національність француз
Діяльність мова
Відомий завдяки фотограф
Знання мов французька
Титул колезький радник
Посада викладач французької мови
Чернігівського реального училища
У шлюбі з Рашель-Жозефіна
Діти Мадлен, Ірен, Сімона і Рене

Біографія

Мойсей Власйович Шамбон народився 6 червня 1871 р. у місті Т'єр (Франція).

Отримав диплом бакалавра наук і звання учителя французької мови. На початку ХХ ст. переїздить до Російської імперії.

У період з 1903 по 1913 рр. М.Шамбон працював вчителем французької мови у 8-й чоловічій гімназії, приватній гімназії і реальному училищі Гуревича в Санкт-Петербурзі та займався репетиторством у «градоначальника» столиці Російської імперії. У 1909 р. отримав звання надвірного радника, з 1912 р. – колезький радник. Через негативний вплив клімату Петербурга, родина Шамбон, за порадою друзів (родина Васер), переїздить до Чернігова. Це сталося влітку 1913 р.

З вересня 1913 р. М. Шамбон почав працювати у Чернігівському реальному училищі викладачем французької мови. Родина Шамбон мешкала, спочатку, на П'ятницькій вулиці, у будинку № 71, згодом – на Сретенській вулиці. За даними рекламних оголошень тодішньої місцевої преси, відомо, що М.Шамбон давав у себе вдома, платні уроки французької мови. Очевидно, у вільній від роботи і хатніх справ час, М. Шамбон займався улюбленим хобі – фотографуванням.

Миколаївська церква у Чернігові. Фото початку ХХ ст. Фотограф М.Шамбон
Катерининська церква у Чернігові. 1917 р. Фотограф М.Шамбон

Родина Шамбон, внаслідок революційних змін на терені Російської імперії і через встановлення нової більшовицької влади, вимушена була переїхати до Франції, що і було зроблено за сприяння французького консульства у січні 1921 р. (з Одеси до Константинополя на військовому кораблі «Suippe», з Константинополя до Марселя на теплоході «Canada»). Дана мандрівка виявилася дуже важкою, оскільки, через складнощі у дорозі довелося залишити практично усе майно і цінні речі. До Франції вдалося привезти тільки документи, гроші і родинний фотоальбом (понад 200 фотографій). У Парижі М.Шамбон у 1923 р. викладав французьку мову в Російському народному університеті (рос. Русский народный университет), згодом, працював у Міністерстві фінансів Франції. Помер М.Шамбон 11 березня 1945 р., похований у містечку Пантін під Парижем.

Родина М. Шамбона: дружина – Рашель-Жозефіна, діти – Мадлен, Ірен, Сімона і Рене (остання, народилася у Чернігові).

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.