Шахтна підіймальна установка

Шахтна підіймальна установка (рос. шахтная подъемная установка, англ. winder, winding plant, hoisting plant, нім. Schachtförderanlage f, Schachtfördereinrichtung f) — основний транспортний комплекс, що зв'язує підземну частину шахти (рудника) з поверхнею; призначена для видачі на поверхню корисної копалини і породи, спуску і підйому людей, транспортування гірничошахтного обладнання і матеріалів, а також огляду армування і кріплення стовбура шахти. П.у.ш. складаються з підіймального обладнання і гірничотехнічних споруд.

Шахтна підіймальна установка.

Загальна характеристика

До підіймального обладнання належать: підіймальні машини з приводом, підіймальні ємкості (кліті шахтні, скіпи шахтні та ін.), канати, підвісні пристрої, шахтні парашути, посадочні кулаки, розвантажувальні і завантажувальні пристрої тощо.

До гірничотехнічних споруд належать споруди, що розташовані в приствольному дворі (навантажувальний бункер, приймальна площадка та ін.), стовбур шахти, надшахтні споруди (копер, приймальний бункер та ін.).

П.у.ш. поділяються:

  • за призначенням — на г о л о в н і (вантажні) для видачі з шахти корисної копалини; д о п о м і ж н і (вантажно-людські) для видачі породи, спуску обладнання та матеріалів, а також спуску і підйому людей; л ю д с ь к і — тільки для спуску і підйому людей;
  • за типом привода підіймальних машин — на установки з асинхронним електродвигуном і з двигуном постійного струму;
  • за типом стовбура шахти — на в е р т и к а л ь н і та п о х и л і;
  • за числом канатів — на о д н о к а н а т н і та б а г а т о к а н а т н і;
  • за типом органів навивки — на установки з постійним і змінним радіусом навивки;
  • за типом підіймальних ємкостей — на скіпові, клітьові, скіпо-клітьові, баддяні;
  • за ступенем урівноваженості — на урівноважені і неврівноважені.

Перша багатоканатна П.у.ш. з канато-ведучим шківом тертя була побудована у 1938 р. в Швеції фірмою «АСЕА». У порівнянні з одноканатними, багатоканатні П.у.ш. мають значно менший діаметр канатів, менші габарити і масу підіймальної машини (в 3–5 разів при однаковій продуктивності).

Взаємне положення геометричних осей і осьових площин піднімальної установки виражене зміщенням або кутовим від-хиленням від заданої норми, прямовисної або горизонтальної площини, проектного положення є показником якості монтажу або стану устаткування. Одним з найважливіших елементів піднімальної установки є кути девіації на барабанах та шківах, які не повинні перевищувати 1,5 °.

Геометричні елементи шахтного підйому

Геометричні елементи шахтного підйому — точки, осі, площини, кути, які є об'єктами маркшейдерських розбивок та зйомок, що виконуються при будівництві споруд і монтажі обладнання технологічного комплексу шахтного підйому, а також при перевірках і налагодженні підіймального обладнання під час експлуатації. Загальноприйняті геометричні елементи підіймальної установки шахтної: вісь підйому, центр підйому, вісь головного вала підіймальної машини, площина симетрії копрових шківів, осі і кути девіації підйомних канатів, осі розвантажувальних кривих і ін.

Цикл підйому

Робочий цикл підіймальної машини, що складається з періоду розгону машини, рівномірного руху та сповільнення руху. За час циклу швидкість підйому збільшується від нуля до максимального значення і в кінці циклу зменшується знову до нуля. Характер зміни швидкості підйому залежно від часу зображується графічно як діаграма швидкості.

Див. також

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.