Шкільний автобус

Шкільний автобус автобус, призначений для організованого перевезення дітей до навчальних закладів, а також до місць проведення екскурсій, різних навчальних і розважальних заходів.

Автобус А075 на шасі ЗІЛ-5301 «Бычок» в Криму.
Класичний американський шкільний автобус Blue Bird Conventional

Історія

Вози для централізованої доставки дітей до шкіл відомі з початку XIX століття. Вперше такі перевезення були організовані в квакерській школі на північному сході Лондона[1]. Найбільшого поширення шкільні омнібуси (так звані «kid hacks») отримали в США, насамперед у сільській місцевості.

З появою двигунів внутрішнього згоряння стали з'являтися і перші шкільні автобуси. Спочатку вони не сильно відрізнялися від своїх попередників: мали брезентовий верх і лавки вздовж бортів, вхід і вихід розташовувався ззаду. Але в міру розвитку техніки автобуси удосконалювалися, і до 30-х років XX століття набули близької до сьогоднішніх автобусів конструкції.

Тоді ж постала проблема стандартизації та уніфікації: розрізнені виробники будували автобуси, які сильно різнилися за якістю і ціною, а стандартизація допомогла значно поліпшити цю ситуацію. У розробці стандартів брали участь інженери таких компаній, як Blue Bird, Ford, Chevrolet і DuPont. Результати цих досліджень сформували сучасний впізнаваний вигляд американського шкільного автобуса, і вплинули на стандарти перевезень дітей у багатьох інших країнах.

У 2014 році в США почалося тестування шкільних автобусів з електричним двигуном. Найближчим часом буде проходити поступовий перехід автопарку навчальних закладів на електоробуси.

У Запорізькій області продовжують закуповувати шкільні автобуси[2].

Галерея

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.