Штокальпер

Штокальпер (нім. Stockalperschloss) замок у швейцарському місті Бригербад, що в окрузі Бріґ, кантон Вале. Штокальпер є найбільшим серед замків Швейцарії.

Замок Штокальпер

46°18′54″ пн. ш. 7°59′27″ сх. д.
Статус під охороною
Статус спадщини культурна цінність Швейцарії національного значення класу Аd[1]
Країна  Швейцарія
Розташування Бріґ, Вале
Архітектурний стиль Бароко
Архітектор Больмер
Прісмелл
Матеріал камінь
Будівництво 1658  1678
Власник місто Бріґ
Стан доглянутий
Сайт Офіційний сайт
Ідентифікатори й посилання
Structurae 20046570
Штокальпер (Швейцарія)

 Штокальпер у Вікісховищі

Історія

Світлина замку, 1895 рік
Каспар фон Штокальпер

Штокальпер було побудовано між 1658 і 1678 роками, хоча основна будівля була добудована до 1666 року, Каспаром фон Штокальпером, за планами архітекторів Больмера і Прісмелла. Власник використовував замок не тільки як житлове приміщення, а й як будівлю, де він міг зберігати велику кількість товару, яку він продавав на всій території Альп та укріплення для охорони перевалу Семпіоне[2]. Величний замковий комплекс — символ могутності Штокальпера, який залишив значний слід в історії Бриґа.

Каспар фон Штокальпер — господар замку, особистість дуже примітна. Талановитий бізнесмен, що заробив статки на торгівлі через перевал Симплон, освічена людина, адвокат, політик, некоронований король Бриґа і Обервалліса, фактично «хрещений батько» купців регіону, за що навіть отримав псевдонім «Король Симплон». На недовгий час йому вдалося монополізувати торгівлю сіллю і її транспортування. Був членом ради кантону Вале але його вислали з кантону, звинувативши у фінансових зловживаннях і шахрайстві та державній зраді. Штокальпер втік від переслідувань в Домодоссола, провів там п'ять років, але коли у нього на батьківщині змінилася політична ситуація він повернувся, за кілька років до смерті. Життя Каспара фон Штокальпера відображена в експозиції музею при замку.

Значне погіршення стану замку, в кінці XIX століття, призвело до того, що замок викупила громада міста Бриґ у 1948 році. Штокальпер був відреставрований у 1956 і 1961 роках. Місто створило фонд для управління і збереження замку. Замок перебуває у відмінному стані і відкритий для відвідувачів. У палаці розміщено офіси муніципальної адміністрації, суд, театр, муніципальний музей[3], бібліотеку та архів Штокальперів.

Опис

Розташуваний у глибині Альпійських гір, в місті Бриґ. Замок є однією з головних архітектурних пам'яток Бріґа. Штокальпер є найбільше приватне володіння, побудоване у XVII столітті в Швейцарії.

Замок являє собою прямокутне чотириповерхова будівля, в центрі якого розташований просторий внутрішній двір з колонадами і арками на манер італійського Ренесансу. За часів Каспара фон Штокальпера площа двору служила місцем торгівлі, а галереї використовували для зберігання краму.

Три барокові вежі палацу, з позолоченими куполами, носять назви Каспар, Мельхіор і Бальтазар — по іменах трьох волхвів, які принесли дари новонародженому Ісусу. Тому замок Штокальпера називають ще й Замком трьох королів. До палацу примикає каплиця, в якій зберігається чудовий запрестольний образ зі срібла роботи майстра з Аугсбурга.

Ансамбль замку виглядає химерно, поєднуючи в собі кілька стилів: готичні будівлі, сади в стилі французьких садиб і три східні вежі, увінчані великими металевими куполами.

У залах палацу збереглися шпалери і шовкові килими, створені паризькими майстрами XVIII століття. Туристичний сезон тут відкривається в травні і триває до жовтня, з 9.30 до 16.30 щодня.

Джерела

  • Châteaux du Valais par André Donnet et Louis Blondel. Editions Pilet Martigny 1982
  • Châteaux du Valais par André Donnet et Louis Blondel. Editions Walter, Olten, 1962
  • Burgen und Schlösser der Schweiz. Band 12: Waadt, Wallis, Genf. Fritz Hauswirt, Neptun Verlag, Kreuzlingen, 1976
  • Das Schloss Stockalper in Brig. Louis Carlen. Rotten Verlag.2003

Світлини

Примітки

  1. Swiss Inventory of Cultural Property of National Significance, February 2017Swiss Federal Office for Civil Protection, 2017.
  2. (FR) Scheda del castello Stockalper e orari di visita. Архів оригіналу за 11 лютого 2007. Процитовано 10 червня 2016.
  3. (DE) Il Музей Штокальпер

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.