Вале (кантон)

Вале (фр. Valais, нім. Wallis, італ. Vallese, рет. Vallais) — двомовний кантон на південному заході Швейцарії. Адміністративний центр — місто Сьйон.

Валє

фр. Valais, нім. Wallis
італ. Vallese, рет. Vallais

Герб Прапор
Адм. центр Сьйон
Країна  Швейцарія
Межує з: сусідні адмінодиниці
кантон Берн, Тічино, Во, П'ємонт, Рона-Альпи, Валле-д'Аоста, Урі, Верхня Савойя, Провінція Верчеллі, Провінція Вербано-Кузіо-Оссола, Олломон, Овернь-Рона-Альпи ?
Номерний знак VS
Офіційна мова німецька
французька
Населення
 - повне 327 011 чол. (2013)[1]
 - густота 62,7
Площа
 - повна 5 224 км²
Висота
 - максимальна 4 634 м
 - мінімальна 372 м
Часовий пояс UTC+1 і UTC+2
Дата заснування 1815
Вебсайт vs.ch
Код ISO 3166-2 CH-VS
Абревіатура VS
Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Вале

Кантон Вале знаходиться на південному заході Швейцарії, третій за площею після кантонів Граубюнден і Берн. Через кантон протікає річка Рона.

Клімат

У кантоні Вале клімат помірно континентальний. Середня температура січня — -0,1 °C, середня температура липня — + 20,1 °C. Середньорічна кількість опадів 644,8 мм. Відносна вологість повітря (Сьйон): 70%.

Історія

Після битви під Мартіньі у 57 р. до н. е., коли римляни здолали кельтів, починається історія Вале. Ця битва визначила долю регіону на кілька століть вперед. У IX ст. цей край був захоплений бургундами і приєднаний до їх Нижньо Бургундського королівства. У 999 р. король Бургундії Рудольф III (971-1032 рр.) надав права на управління Вале єпископу Сьйонскому Гуго, який отримав пізніше титул князя-єпископа.

На територію Сьйона і Вале претендували графи Савойї, що розташовувалася на території сучасних Італії та Франції. Зрештою їм вдалося захопити більшу частину Сьйона, але у Верхньому Вале збереглася місцева влада.

У XIII ст. Верхній Вале зайняли німці з територій кантону Берн. Саме в ті часи почалася історія нинішньої двомовності в Вале (з переважанням німецької мови). У 1388 році, одержавши верх над єпископською владою, встановленою графами Савойськими, німці стали розселятися по верхній частині долини Рони. Таким чином сформувався німецькомовний Верхній і франкомовний Нижній Вале.

У 1414-1420 рр. у Вале розгорілося повстання проти влади єпископа Раронского Вільгельма II. Після чого боротьба за владу тут не припинялася протягом століття. Нарешті, 1529 році Вале проголосив себе асоційованим членом Швейцарської Конфедерації.

У 1628 році Вале став незалежною республікою з єпископської владою, а в 1798 році вже республікою під контролем наполеонівських військ. Згодом Вале входив до складу більших республік у регіоні, поки у 1815 році Вале нарешті не увійшов до складу Швейцарії на правах кантону.

Населення

Населення кантону — швейцарці, які говорять німецькою та французькою мовами. Німецька мова є рідною мовою для 28,4% жителів (переважає в округах Гомс, Східний Рарон, Бриґ, Західний Рарон, Лойк, Сьєр, північний анклав округу Еренс), французька для 62,8% (переважають в округах Монті, Сен-Моріс, Мартіні, Ентремон, Конті, Ерен, Сьйон), італійсько рідна для трохи більше 2%. Решта 6,8% говорять на інших мовах.[2]

У кантоні більшість вірян римо-католики, є також протестанти — 6%.[3]

Цікаві факти

  • По території кантону Вале проходить ділянка найдовшого в світі сухопутного тунелю Лечберг, який з'єднує між собою кантони Берн і Вале), був відкритий у 2007 році, його довжина 34700 м.
  • Найвищою греблею гравітаційного типу є дамба Ґранд-Діксенс в кантоні Вале висотою 285 м.
  • У монастирі Сен-Бернар була виведена знаменита порода собак, навчених пошуку людей, які опинилися під лавинами. Сенбернари були привчені ще й приносити постраждалим маленькі барила з бренді, щоб дати їм можливість зігрітися.
  • По території кантону Вале проходить ділянка залізниці Льодовиковий експрес, призначеної спеціально для огляду льодовиків. Дорога була прокладена у 1890-1930-х рр. Льодовиковий експрес проходить по зубчастій вузькоколійній дорозі з численними віадуками і тунелями, серед яких є навіть спіральні. На найкрутіших ділянках за кілометр шляху поїзд піднімається на 110-120 м. За сім з половиною годин дороги Льодовиковий експрес долає 291 міст, 91 тунель і піднімається на висоту 2033 м.

Пам'ятки

Примітки

  1. Статистика. Архів оригіналу за 14 листопада 2012. Процитовано 12 квітня 2015.
  2. Georges Lüdi, Iwar Werlen (Hrsg.):Sprachlandschaft in der Schweiz. Bundesamt für Statistik, Neuchâtel, April 2005.
  3. Federal Department of Statistics (2004). Wohnbevölkerung nach Religion (Interactive Map). Архів оригіналу за 29 грудня 2008. Процитовано 15 січня 2009.

Посилання

Во Берн Урі
Тічино
 Франція  Італія
 Італія  Італія
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.