Штольневі комплекси Чорної гори

Што́льневі ко́мплекси Чо́рної Гори́ — умовно ранньосередньовічні археологічні об'єкти урочища «Чорна Гора», що неподалік від міста Миколаєва на Львівщині. До нашого часу збереглись близько 10 штольневих комплексів у бортах древньої структурної тераси на північ від Миколаєва.

Штольневі комплекси Чорної Гори
Панорама Першого штольневого комплексу
Характеристики
Тип штучна
Гірські породи пісковик
Довжина 27 м
Кількість входів 7, 5, 5
Дослідження
Категорія складності 1
Небезпеки аварійні
Відвідування
Вільний доступ постійно
Освітлення відсутнє
Розташування
Країна Україна
Регіон Львівська область
Місцевість неподалік від міста Миколаїв
Карти розташування

Фрагмент карти урочища «Чорна Гора» над Миколаєвом

І штольневий комплекс

План-схема І штольневого комплексу «Чорної Гори». Розріз. Цифри в колах: номери штолень. Букви в колах: а) ближня кам'яна ванна b) центральна ніша c) дальня кам'яна ванна d) короткі штреки e) зруйнована частина штолень f) майданчик перед штольнями g) насипний вал

Ці штучні гірничі виробки розміщені в південній бровці структурної тераси південного схилу «Чорної Гори», в межах висот 307—319 м над рівнем моря, на висоті 36—40 м над рівнем долини Ткацького потоку. Комплекс представлений двома частинами: власне штольнями, які пройдені у міоценовій піщаній товщі миколаївських пісків, та невеликого майданчика з рівною земляною поверхнею (28×17 м) перед входом до штолень з південного боку. Цей майданчик, очевидно, має штучне походження і утворений розсипанням та вирівнюванням видобутого зі штолень піску. У плані він прямокутний, довгою стороною орієнтований на схід-захід. Із сходу, заходу та півдня майданчик уздовж периметра оточений рештками невеликого земляного валу, заввишки до 1 м, завширшки в основі 2,5–3 м. Його зовнішні схили круто нахилені у долину до підніжжя, яке міститься на 8 м нижче від рівня майданчика. На північному схилі є дерев'яні сходи, якими можна піднятися на майданчик від ґрунтової дороги.

ІV та V штольневі комплекси

Галерея

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.