Юйту

Юйту — китайський місяцехід. Місія Чан'е-3 призначена для переміщення по поверхні Місяця. Запущено 1 грудня 2013 , м'яку посадку здійснив 14 грудня 2013, остаточно припинив роботу 3 серпня 2016. Це місяцехід, схожий на американські марсоходи Mars Exploration Rover. Місяцехід отримав ім'я Юйту «місячного зайця» з китайської міфології. Це ім'я було обрано за результатами інтернет-голосування[1]. «Юйту» — перший за понад 40-річний період планетохід, що працював на поверхні Місяця. У результаті Китайська народна республіка стала третьою країною, що здійснила м'яку посадку на Місяць (після СРСР і США).

Затока Райдуги, неподалік від якої приземлився Юйту. Його місце показано стрілочкою.
Околиці кратера Леверьє. Світлина зонду Lunar Reconnaissance Orbiter. Місце місії Юйту.

Технічні характеристики

Місяцехід має 6 коліс. Маса місяцеходу — 100 кг (за іншими даними 120). Місяцехід, з живленням від двох панелей сонячних батарей, оснащений двома парами камер (навігаційні та панорамні), альфа-рентгенівським спектрометром та інфрачервоним спектрометром, чутливі елементи яких розміщені на маніпуляторі. Крім того, на його донній частині є радіолокатор, який дозволяє вивчити структуру ґрунту до глибини близько 30 м і кори Місяця до позначки в кілька сотень метрів[2][3].

Юйту живиться від сонячних панелей. Робот має три набори камер: панорамні, розміщені на високому щогли, а також навігації та інженерні. Юйту також має вимірювальні прилади, які можуть виконувати, зокрема, дослідження реголіту.

Хід місії

«Юйту» здійснив м'яку посадку 14 грудня 2013 року на схід від Затоки Райдуги. Спочатку посадка планувалася в саму затоку; вона є одним із головним кандидатів для дослідження й наступними китайськими апаратами.

Після 14 днів роботи місяцехід припинив рух, здолавши 114 метрів. Однак після цього продовжив збір необхідних даних як стаціонарний космічний зонд.

«Юйту» остаточно припинив роботу 3 серпня 2016 року та пропрацював 2,5 року замість запланованих 3 місяців[4].

Примітки

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.