Юлія Берберян

Юлія Берберян (нар.. 6 жовтня 1944, Перуштиця, Болгарія) — болгарська тенісистка, тренерка з тенісу, громадська та політична діячка.

Юлія Берберян
Юлия Манук Берберян
Народилася 6 жовтня 1944(1944-10-06) (77 років)
Перуштиця, Пловдивська область, Болгарія
Країна  Болгарія
Діяльність тенісист, політична діячка
Alma mater Софійський університет Святого Климента Охридського
Посада депутат Народних зборів Болгарії
Батько Манук Берберян
Діти Мануела Малєєва (нар.. 1967)
Катерина Малєєва (нар.. 1969)
Магдалена Малєєва (нар.. 1975)

Походження та навчання

Народилася 6 жовтня 1944 року у вірменській сім'ї. Її предки переселилися в Болгарію під час масових вбивств вірмен в Османській імперії 1896 року[1].

У 1965 році сім'я Берберян переїхала на постійне проживання до США, але Юлія залишилася в Болгарії, бо одружилась з болгарським баскетболістом Георгієм Малєєвим.

Спортивні досягнення

З 1962 по 1976 рік вона була провідною тенісисткою Болгарії, ставала багаторазовою чемпіонкою цієї країни в одиночному, парному та змішаному парному розрядах, а також переможницею Балканських ігор. При цьому з політичних причин у неї не було можливості брати участь у професійних тенісних турнірах.

З 1975 року Юлія Берберян почала займатися тренерською діяльністю. Найбільших успіхів вона добилася в роботі зі своїми дочками Мануелою, Катериною і Магдаленою, кожна з яких у різні роки входила до десятку найкращих тенісисток світу рейтингу WTA. Вона також протягом багатьох років була капітаном (тренером) збірної Болгарії в Кубку федерації, яка в 1985 і 1987 роках під її керівництвом доходила до півфіналу цього турніру. У 2005 році разом з дочками заснувала в Софії тенісний центр, де стала директором і головним тренером.

Суспільно-політична діяльність

Юлія Берберян відома також завдяки своїй суспільно-політичній діяльності. У 19972001 роках вона була членом парламенту Болгарії від партії «Союз демократичних сил». З 1995 року є головою громадської організації «Болгарський жіночий союз». Юлія Берберіян є членом опікунської ради Американського університету в Благоєвграді з 1998 року. Малєєв надає стипендії талановитим дітям із власних коштів.

У 2001 році деякі ЗМІ розпочали кампанію проти Юлії Берберян та її чоловіка Георгія Малєєва. Прокуратурою було порушено справу за звинуваченням у незадекларованих та несплачених податках за продаж землі в районі Погребіт Лозенецького району. Софійський міський суд засудив їх у 2004 році умовно[2], але у 2005 році Верховний касаційний суд визнав Юлію Берберян та Георгія Малєєва «громадянами з чудовими характеристиками та бездоганною поведінкою» після того, як попередні два суди винесли умовні вироки.[3][4].

За моральну шкоду у 2012 році Юлія Берберян зобов'язала державу виплатити їй 10 000 лева (з відсотками) як компенсацію моральної шкоди. Юлія Берберіан подарувала ці кошти студентам математичної школи доктора Пітера Берона за участь у конференції NASA в США.

Під час протестів 2013—2014 років Юлія Берберян займала активну громадянську позицію та брала участь майже у всіх процесіях 400-денної протестної хвилі, ставши одним із символів громадянського невдоволення.

Нагороди та визнання

Юлія Берберян нагороджена орденом «Червоний Прапор праці» (1989).

В 1995 році вийшла автобіографічна книга Юлії Берберян «Хочу, вірю, можу».

Примітки

  1. Tennis Sisters of Bulgaria with Star of Fame(англ.)
  2. «Берберян осъдена за укрити данъци» – в-к Новинар, 07-02-2004
  3. Интервю с М. Малеева — Каравасилева, Велина. Интервю с М. Малеева. maleevaclub.com. 26.04.2006: «докато майката на сестри Малееви Юлия Берберян беше депутат, името ѝ бе замесено в скандал с укрити данъци, но в крайна сметка беше оправдана.»
  4. Решение № 388 от 16 май 2005 г. на Върховния касационен съд в състав Румен Ненков и членове Елена Авдева и Юрий Кръстев.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.