Юрій Чаплич-Шпанівський
Юрій Чаплич-Шпанівський[1] гербу Кердея (бл. 1580[2] — 1649[3]) — руський (український) шляхтич, аріанин (соцініанин).
Життєпис
Син луцького земського судді Федора Чаплича, внук Кадіяна Чаплича. Брат Мартина, Адама, Івана, Миколи Чапличів.[4]
На синоді в Ракові 1612 року разом з братом Мартином підписав лист для делегації, обраної для порозуміння аріан з кальвіністами на Люблінському синоді. В 1614 році заклав гміну та аріанську школу в Кисилині, вчителем якої, зокрема, був Євстахій Кисіль. Учасник синодів 1618, 1623 років у Ракові. У 1623 разом з братом Мартином надав 200 флоринів для купівлі паперу та друкарських типів. У 1632 році обраний суддею каптуровим, послом на конвокаційний сейм Речі Посполитої.
У 1638 році надав у містечку Кисилині притулок для вигнаних з Ракова «польських братів» — аріан (рідні брати Олександр та Андрій надали такий притулок у Березках Володимирського повіту). 23 травня на сеймику в Кисилині (брали участь духівники-аріани, навколишня шляхта) написали лист до протектора дисидентів Христофора Радзивілла лист, пересланий Самуелем Пшишпковським-старшим. Пропаганда аріанізму в його Кисилині проводилась серед православних, кріпаків (їх звільняли від панщини після зміни обряду).
1640 р. був оскаржений разом з братами луцьким римо-католицьким єпископом Анджеєм Гембицьким, володимирським деканом Станіславом Урбановичем у суді Володимира. Справу передали до Люблінського трибуналу; вирок (18 травня 1644 року): Ю. Чаплич-Шпановський мав заплатити Луцькій католицькій капітулі 500 золотих червоних, 500 — суду, аріанські (соцініанські) збір та школа мали бути закриті, всі провідники-аріани мали бути видалені з міста Кисилина. Волинська шляхта на Луцькому сеймику 1645 року протестувала проти цього рішення. Ю. Чаплич-Шпановський не виконав цього рішення, який його повторно покарав, позбавив шляхетства, покарав баніцією. Через це зем'яни волинські у 1646 році доручали своїм послам на сейм добиватись скасування рішення Люблінського трибуналу (серед скарг дисидентів справа була у 1647 році). Надалі перебував тут, тримався обряду. В 1648 році мав процес за знищення хреста в селі Мовчанові. Правдоподібно, помер у тім часі.[5]
Був дуже шанований шляхтою, за Збігневом Морштином, багато суперечок між шляхтичами уладнував «полюбовно».
Примітки
- Любащенко В. Осередки соцініанства в Україні Архівовано 7 грудня 2017 у Wayback Machine. // Реформаційний рух в Україні.
- Jerzy Czaplic h. Kierdeja // Marek Jerzy Minakowski, Wielka genealogia Minakowskiego (пол.)
- Pietrzyk, Zdzisław (2010). Die Ausstrahlung Straßburgs im Zeitalter des Humanismus. Peregrinatio academica aus der polnisch-litauischen Republik und die Hohe Schule Johannes Sturms im 16. und 17.Jahrhundert. Zeitschrift für die Geschichte des Oberrheins Band 158. с. 235. (нім.)
- Chodynicki K. Czaplic Szpanowski Teodor, h. Kierdeja († po 1601) // Polski Słownik Biograficzny. — Kraków : Nakładem Polskiej Akademii Umiejętności, 1938. — T. IV/2, zeszyt 17. — S. 173. (пол.)
- Chodynicki K. Czaplic Szpanowski Jerzy, h. Kierdeja… — S. 170.
Джерела
- Chodynicki K. Czaplic Szpanowski Jerzy, h. Kierdeja // Polski Słownik Biograficzny. — Kraków : Nakładem Polskiej Akademii Umiejętności, 1938. — T. IV/2, zeszyt 17. — 97—192 s. — S. 170. (пол.)