Ядерне бомбардування Нагасакі

Ядерне бомбардування Нагасакі — сталось 9 серпня 1945 року, наприкінці Другої світової війни, коли на японське місто Нагасакі було скинуто американську атомну бомбу.

Грибоподібна хмара над Нагасакі після скинення бомби

Місто

Місто Нагасакі розташоване на заході острова Кюсю в Японії та є адміністративним центром однойменної префектури. Місто виникло на місці рибальського селища і було одним з головних пунктів, через який здійснювалися контакти Японії з іноземними державами. У період ізоляції Японії, Нагасакі був єдиним портом, через який велася обмежена торгівля з голландцями та китайцями.

З початком другої світової війни Нагасакі не тільки не втратив свого значення як великий морський порт, а й придбав важливе військове значення через багато виробництв, які працювали у місті, передусім суднобудівних, збройних і сталеливарних заводів.

Нагасакі розташовувався у двох долинах, якими текли річки. Гірський хребет поділяв житлові та промислові райони. Саме він зумовив хаотичну забудову Нагасакі і те, що забудовано були менш як 4 квадратних миль із загальної площі міста — 35 кв. миль.

Нагасакі багато років розвивалося без узгодженого плану, тому житлові будинки й заводські корпуси всієї промислової долини опинилися поруч один з одним так близько, як це тільки можливо. На одній вулиці розташовувалися з південного боку сталеливарний завод Міцубісі та корабельня цієї ж компанії, а з північної — торпедні майстерні Міцубісі — Урукамі. Головні ділові та житлові райони розташовувалися на невеликій рівнині, поруч із краєм бухти.

Бомбардування

Район Урукамі після бомбардування

Нагасакі ніколи не піддавався великомасштабному бомбардуванню до вибуху атомної бомби. Однак, 1 серпня 1945 там було скинуто кілька фугасних бомб. Частина з цих бомб вцілила у корабельні та доки південно-західної частини міста. Кілька потрапило в сталеливарний і збройний заводи Міцубісі, у Медичну школу і шпиталь. Хоча руйнування від цього нападу були порівняно невеликі, вони викликали значне занепокоєння в місті й частину людей, здебільшого школярів, було евакуйовано до сільських районів; таким чином, до моменту атомної атаки населення Нагасакі дещо скоротилося.

Скидання атомної бомби «Fat Man» («Товстун») (плутонієва бомба, з ізотопу плутонію-239) потужністю 20 кілотонн і масою 4,5 тонни США було заплановано на 11 серпня, потім термін було перенесено на 9 серпня.

9 серпня об 11 годині 2 хвилини екіпаж літака-носія скинув атомну бомбу на Нагасакі. Бомба вибухнула високо над долиною промислового Нагасакі, майже на пів шляху між двома головними цілями в місті — сталеливарними та збройовими виробництвами Міцубісі на півдні, та торпедним заводом Міцубісі — Урукамі на півночі.

Було вбито і пропало безвісти понад 73 тисяч людей, пізніше від опромінення та поранень померло ще 35 тисяч осіб. Понад 50 % постраждалих було вражено опіками, до 30 % отримали пошкодження від ударної хвилі, 20 % зазнали дії проникаючої радіації. Пожежі знищили більшу частину житлових будинків.

Атомний вибух над Нагасакі зачепив район площею приблизно 43 кв. милі, з яких 8,5 кв. миль припадало на водну поверхню і лише 9,8 кв. милі було забудовано. Забудований простір був лише частково заселений, що дозволило уникнути ще більшої кількості жертв.

Наслідки другого бомбардування стали не менш жахливими, ніж бомбардування Хіросіми. В одній з японських доповідей ситуацію, що спостерігалася на території Нагасакі, схарактеризували так: «Місто нагадує цвинтар, на якому не вціліло жодної надгробної плити».

Пам'ять

Наразі епіцентр ядерного вибуху є квітучим передмістям Нагасакі. Про катастрофу нагадує лише так званий Парк Епіцентру. У центрі цього парку стоїть чорна кам'яна колона — саме на тому місці, де вибухнула бомба.

Поруч розташовано Парк Миру, у центрі якого на високому постаменті встановлено колосальну фігуру сидячого напівоголеного чоловіка. Права рука його піднята вгору, ніби вказуючи на бомбу, що падає, а ліва витягнена горизонтально і символізує мир і прощення.

На півдні Парку Миру розташовано новий Музей атомної бомби, який відкрито 1996 року. Страшні експонати цього музею справляють на відвідувачів незабутнє враження. Годинники зі стрілками, застиглими на 11.02 — точний час вибуху атомної бомби 9 серпня 1945 — стали емблемою Нагасакі.

Реакція на бомбардування

Ядерне бомбардування Хіросіми та Нагасакі спричинило численні протести науковців та військових, які вважали такі дії антигуманними.

Докладніше: Дискусії щодо доцільності ядерного бомбардування Хіросіми і Наґасакі

Джерела

Посилання

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.