Ядерний гриб

Ядерний гриб  — грибоподібна хмара, що виникає після ядерного чи термоядерного вибуху, також зветься радіоактивною хмарою. Названо так через схожість форми з формою плодового тіла грибів. Грибоподібна хмара може утворитися не тільки в результаті ядерних вибухів, але також і внаслідок будь-яких вибухів достатньої потужності, при виверженнях вулканів, пожежі тощо.

Висота ядерного гриба (у футах) в залежності від енергії (в тротиловому еквіваленті)
Формування ядерного гриба. Холодне повітря, нагріваючись, піднімається вгору, де закручується у тороїда при взаємодії з висхідним через центр тороїда потоком. За межами центру хмари газ охолоджується, стаючи схожим на звичайну хмару.

При висотних і підземних ядерних вибухах грибоподібна хмара не утворюється.

Формування ядерного гриба є результатом нестійкості Релея-Тейлора, що виникає при підйомі пилової хмари. Нагріте вибухом повітря піднімається вгору, закручується у кільцеподібний вихор і тягне за собою "ніжку" - стовб пилу і диму з поверхні землі. По краях вихору повітря охолоджується і, завдяки конденсації водяної пари, стає схожим на звичайну хмару. Після закінчення підйому "ядерний гриб" являє собою сильно розвинену вгору купчасто-дощову хмару грибоподібної форми, вершина якої досягає висоти 15-20 км при потужності вибуху близько 1 мегатони. При достатній потужності вибуху, із хмари, що утворилася в наслідку, випадають зливові дощі, що можуть частково загасити наземні пожежі на шляху переміщення хмари.

Особливу небезпеку після ядерного чи термоядерного вибуху, особливо наземного, несе радіоактивна хмара. Частини пилу, що містять радіоактивні речовини, притягають водяну пару і навколо них, по мірі підйому і охолодження хмари, швидко утворюються краплі води, що випадають на землю у вигляді радіоактивного дощу, граду або снігу. Опади радіоактивної хмари є є джерелом радіоактивного зараження і несуть загрозу усім живим істотам.

Галерея

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.