Ярославський ґумокомбінат

Ярославський ґумо-азбестовий комбінат (ЯРАК) — крупне об'єднання промислових підприємств, збудованих за часів Першої п'ятирічки в Ярославлі; розформовано 1941 року.

1928 року було прийнято постанову ВРНГ про будівництво в Ярославлі резино-азбестового комбінату, який включав механічний, шинний, азбестовий, підошвений, регенераторний заводи, кордну фабрику і теплоцентраль. Ярославський резино-азбестовий комбінат — найбільший об'єкт Першої п'ятирічки (19291933) в Ярославській області. Відповідно до проекту він мав стати найбільшим в Європі та переробляти 75 % загальносоюзного, тобто 20 % світового виробництва каучуку. Найважливіша частина комбінату — шинний завод — мав виробляти автопокришки практично для всієї автомобільної й тракторної промисловості СРСР. Одночасно з комбінатом будувалась і його інфраструктура житлові будинки, клуб «Гігант», фабрика-кухня, школи й дитсадки, лікарня і баня.

Воскресник на будівництві резинокомбінату. 1929 рік.

Будівництво почалось 1929 року на північній околиці міста — на березі Волги. В будівництві узяли участь понад 20 тисяч селян Ярославської, Костромської та інших губерній. Будівництво, як і більшість на той час, було слабо оснащено технічно, будівельники проживали у бараках, їм не вистачало продовольства. В процесі будівництва здійснювалось активне співробітництво з американськими спеціалістами.

Для комбінату вже під час будівництва було підготовлено без відриву від виробництва понад 5000 кваліфікованих робітників, понад 800 робітників і техніків були з інших міст. 7 листопада 1932 року було виготовлено першу автопокришку.

За часів Другої п'ятирічки (1934–1938) на комбінаті тривало будівництво. Виробництво автопокришок 1935 року збільшилось майже у 40 разів у порівнянні з 1933 роком. Ярославські покришки успішно пройшли випробування. У 1936–1938 роках силами Волгобуду на іншому березі Волги для комбінату було зведено дослідний завод «Резинотехніка».

Наприкінці 1930-их років комбінат опинився у важкому становищі: спеціалістів не вистачало, робітники були погано підготовлені — в результаті упродовж кількох років не вдавалось виконати план. На добу випускалось удвічі менше покришок, ніж за проектом (10 тисяч). Однак, атмосфера страху, що встановилась на заводі в результаті тотальних доносів і репресій, дозволила 1938 року перейти на випуск 12 тисяч покришок на добу. 1939 року ЯРАК за досягнуті успіхи нагороджений орденом Леніна.

1941 року комбінат було ліквідовано, його складові стали самостійними заводами.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.