Яцола Володимир
Володи́мир Яцо́ла (22.04.1954 — 18.10.1979) — прикарпатський композитор[1], аранжувальник та музичний керівник ВІА «Гуцулочки».
Зірка його таланту яскраво світила на небосхилі української естради 70-х років поруч із зіркою Володимира Івасюка.
Біографія
Володимир Яцола народився в сім'ї військовослужбовця 22 квітня 1954 року у селі Сотницька Балка Новоукраїнського району на Кіровоградщині. 1965 р. переїхав з батьками до Івано-Франківська, де вступив до музичного училища ім. Д. Січинського за спеціальністю баян. Після служби у лавах Радянської армії навчався в Івано-Франківському педінституті на відділенні музики і співів. Одночасно був музичним керівником ВІА «Гуцулочки».
В цей період «Гуцулочки» досягли неабиякого злету. Виступали в Києві, в Москві та інших містах Радянського Союзу. Здійснювали і закордонні турне, зокрема до Японії (1977), Польщі (1978). За успіхи ансамбль був удостоєний золотої медалі, а керівники нагороджені грамотами.
Вже під час навчання в музичному училищі у Володі проявився хист до композиції. Пісня «Привітальна» (Карпати-гори) на слова Романа Біля з'явилась1972 р. Згодом з'явились пісні «Гей як сонце спати ляже», «Загубив — не вернеш», «Чари», «Квіти сонця», «Квітне Україна», «Анничка», «Танго кохання», «Пора весіль», «Печаль матері» та інші твори. ВІА «Гуцулочка» співали в основному його твори, або його обробки народних пісень. Відома фірма «Мелодія» навіть випустила їхню платівку 1979 р.
Яцола брав активну участь у роботі Спілки композиторів України, підтримував творчі зв'язки з Романом Білем, Миколою Кубиком, Романом Юзвою, Степаном Пушиком, Остапом Гавришем та ін.
Яцолу не любив радянський лад за його патріотизм і його українську принциповість. Коли були якісь закордонні турне, то обов'язковим було включення в репертуар пісень російською мовою. Зі спогадів друзів звучить фраза Яцоли: «А де ви бачили, щоб гуцули співали російською?» А ще, коли загинув Володимир Івасюк, Яцола казав: «Зі мною буде те саме…»[3]
У розквіті творчих сил 18 жовтня 1979 року[4] трагічна смерть обірвала його плани і надії, залишивши за собою таємниці і здогадки, куди щезла папка з нотами його нових пісень у день загибелі, і хто їх видає донині за свої…
2006 року силами творчої інтелігенції Івано-Франківська (Надії Кукурузи, Марти Шевченко, Лесі Соболевської, друзів Володимира Яцоли Володимира Бондаренка та Ярослава Карціва) а також видавництва «Лілея» було видано нотну збірку пісень Володимира Яцоли «Недописані мелодії… недоспівані пісні…» По можливості кожну пісню цієї збірки буде занесено на сайт.[джерело не вказане 752 дні]
Пісні Володимира Яцоли[5]звучать і сьогодні та є взірцем для сучасної естрадної української пісні[джерело не вказане 752 дні]. Далеко не всі твори дійшли до сучасників, бо загинув Володимир за невідомих обставин і при ньому була папка з нотами нових пісень.
Посилання
Композитор Володимир Яцола - легенда української естради
- Пісня "Край, мій рідний край" (c. 1) - тема - Українські пісні. www.pisni.org.ua (укр.). Процитовано 5 грудня 2019.
- Соболевська, Леся (26.05.2010). Володимир Яцола. pisni.org.ua.
- «Народних пісень стільки знаємо,що й до ранку не переспіваємо». www.golos.com.ua (укр.). Процитовано 24 травня 2021.
- Блискавиці б’ють у найвищі дерева / Книжки // Сторінки пам’яті Володимира Івасюка. www.ivasyuk.org.ua. Процитовано 24 травня 2021.
- Володимир Яцола - пісні, біографія - Українські пісні. www.pisni.org.ua (укр.). Процитовано 5 грудня 2019.