65 українських шедеврів. Визнані й неявні
65 українських шедеврів. Визнані й неявні — книга есеїв української мистецтвознавиці Діани Клочко.
Про книгу
Проект працює на створення альтернативної історії українського мистецтва, доповненої творами, які у ХХ столітті не вважались "канонічними" або "вартими уваги" з ідеологічних причин, представляючи суб`єктивний погляд на окремі твори, що зберігаються у музеях і приватних колекціях України. Саме тому і вибір, і опис, й інтерпретації включатимуть не стільки "лінійне" уявлення про те, як створювались 65 шедеврів скульптури, графіки і живопису, скільки широке поле європейських асоціацій. Мистецтвознавиця і лекторка, Діана Клочко представить свій канон і пояснення, чому саме ці твори мають таке значення для наших сучасників, чому усі вони - не сироти в стильовому розмаїтті, а свідки великих (хоч і не завжди відомих) інтелектуальних історій. 65 творів - як фундамент для першої півсотні есеїв, літературного жанру, що поки що не є добре представленим в українській арт-критиці.[1]
Зміст
Книга складається з п`яти розділів: «Згадати міф», «Серед своїх», «Французький слід», «Візіонери ідей», «Тонкий штрих».
У розділі «Французький слід», наприклад, представлені есеї про художників, які або зазнали у своїй творчості впливу французького мистецтва (Марія Башкірцева, Микола Глущенко), або творили у напрямках, характерних для французьких митців (Юрій Єгоров а-ля Поль Сезанн).
Розділ «Візіонери ідей» — про авангардистів: можна, зокрема, побачити, ранній (1902 рік) етюд Василя Кандинського, який зберігається в Одеському художньому музеї; одну з двох наявних в Україні картин Казимира Малевича (з Пархомівського художнього музею імені Панаса Луньова); раритетні ескізи костюмів від Олександри Екстер, Вадима Меллера, Олександра Хвостенка-Хвостова з Музею театрального, музичного та кіномистецтва України.
Цитати
"Коли на обкладинку шукали назву цьому проекту, то зі словом "шедевр" дійсно сумнівалися. І це мене ще раз укріпило в думці, що таки його треба винести на обкладинку. Чому? Тому що ідея книжки яка: українське мистецтво весь радянський період мистецтвознавці пристібали до російського мистецтва, воно було таким наче вагончиком. Другим, інколи третім, інколи четвертим, але завжди і наших митців, і те, що залишилося в наших музеях, завжди вважали деякими відображеннями процесів, які відбувалися в інших столицях".[2]
Нагороди
- переможець Премії ім. Юрія Шевельова за художню та наукову українську есеїстику в 2019 році;[3]
- переможець премії ЛітАкцент року - 2019 у номінації «літературознавство, есеїстика і художній репортаж».[4]
Посилання
Примітки
- Діана Клочко - замовити книгу "65 українських шедеврів. Визнані й неявні". Видавництво ArtHuss (укр.). Процитовано 17 лютого 2020.
- Діана Клочко про свою книгу "65 українських шедеврів. Визнані й неявні": політичний контекст весь час фонив | Новини | Українське радіо. ukr.radio (ua). Процитовано 17 лютого 2020.
- Премію ім. Юрія Шевельова за есеїстику отримала Діана Клочко. www.chytomo.com (укр.). 17 грудня 2019. Процитовано 17 лютого 2020.
- «ЛітАкцент року – 2019»: як це було (ФОТО). ЛітАкцент - світ сучасної літератури (укр.). 22 січня 2020. Процитовано 17 лютого 2020.