Electrologica X8
Electrologica X8 (або EL X8) — цифрова електронна обчислювальна машина, що виготовлялася у Нідерландах фірмою Electrologica у 1964-1968-х роках. Комп'ютер був розвитком моделі Electrologica X1.
Як і попередня модель X1, система X8 мала феритову пам'ять, 27-розрядне машинне слово, і вторинну пам'ять на основі магнітного барабану. Розрядність адреси пам'яті збільшилася з 15 до 18 біт, тому максимально адресований об'єм пам'яті (теоретичний) був 256 кілослів. Операції вводу-виводу здійснювалися окремим периферійним процесором, що називався CHARON (нід. Centraal Hulporgaan Autonome Regeling Overdracht Nevenapparatuur, англ. Central Coprocessor Autonomous Regulation Transfer Peripherals). З інших особливостей слід відзначити наявність до 48 каналів вводу-виводу, призначених для пристроїв з низькою швидкістю обміну (зчитувачі і перфоратори паперових стрічок, плоттери і принтери). На відміну від X1, арифметичний блок X8 містив підтримку чисел і операцій з рухомою комою, розрядність мантиси складала 41 біт, а експоненти — 12 біт (біт знаку мантиси дублювався, тому загальна розрядність чисел з рухомою комою складала 53 біти).
Система X8 примітна тим, що саме вона була апаратною платформою для операційної системи THE, створеної Едсгером Дейкстрою. Ця операційна система використовувала, зокрема, винайдені Дейкстрою семафори — їх реалізація була уможливлена спеціальною інструкцією процесора машини. Семафори використовувалися не лише для синхронізації задач всередині ОС, а також у механізмі запит-відповідь співпроцесора вводу-виводу
Джерела
- E.W.Dijkstra, Documentatie over de communicatie apparatuur aan de EL X8, EWD140, undated. (нід.)
- E.W.Dijkstra, Globale beschrijving van de drijvende arithmetiek van de EL X8, EWD145, 6 December 1965. (нід.)
- E.W. Dijkstra, «The structure of the 'THE' multiprogramming system», Communications of the ACM 11(5):341–346, 1968. Dijkstra's manuscript EWD196 (текст документу доступний за підпискою) (англ.)
Посилання
- The Electrologica X1 and X8 computers — опис і фотографії комп'ютерів X1 і X8 і деяких модулів від них