HMS Glatton (1871)
HMS Glatton — брустрверний монітор, що перебував на службі у Британському Королівського флоті наприкінці 19 століття. Через конструктивні особливості більшу частину часу перебував у резерві.
Конструкція
Корабель розробив сер Едуард Рід за певною формулою, визначеною Радою Адміралтейства. Сам конструктор сказав: "немає корабля, про мету побудови якого я знав би менше, ніж "Глаттон". Він була розроблений у точній відповідності з вказівками, які я отримав, щодо мети яких мене ніколи не поінформували". Контролер, Четвертий морський лорд, заявив, що корабель мав використовуватись для "захисту наших власних гаваней і рейдів, і для нападу на ворожі". Насправді, вкрай низька висота надводного борту, здавалося б, виключала участь корабля у будь-яких морських операціях, крім тих, що відбувалися за спокійної погоди і відсутності хвиль. Висота борту корабля над ватерлінією не перевищувала 1,3 метра. Водночас американські монітори мали досвід виживання у штормах, а у порівнянні з ними конструкція "Глаттона" була поліпшена за рахунок наявності бруствера, який захищав від затоплення гарматну башту та люки, що вели у середину корабля.
Корабель був спроектований таким чином, що, хоча обидві гармати головного калібру (25 тонні, 305 міліметрові, нарізні) монтувалося в одній башті, теоретично не було б жодної точки на горизонті, на яку б не можна було б навести хоча б одну гармату, незалежно від орієнтації корабля. Щоб досягти цього, надбудова була зроблена дуже вузькою, аби менше обмежувати сектор обстрілу. Виглядає, що впливами, які здійснювали б на надбудови власні снаряди, знехтували.
За словами адмірала Джорджа Александра Балларда, який служив на моніторі молодшим офіцером, обмежувачі для стрільби, які б запобігали враженню гарматами власної надбудови були встановлені лише не через кілька років служби корабля.
"Глаттон" був один з найкраще захищених кораблів свого часу. Приблизно 35% його водотоннажності було виділено на броньовий захист.
Історія служби
Корабель був введений в експлуатацію в 1872 році, але одразу був зарахований до резерву і використовувався в якості тендера школи артилеристів Королівського флоту. 1878 року корабель включили до Ескадри спеціального призначення. У липні того ж року монітор взяв участь у навчаннях з бойовими стрільбами. [1] У 1881 році корабель було пристосовано до застосування 360 міліметрових торпед. Крім того його озброєння посилили трьома 57 міліметровими скорострільними гарматами та чотирма кулеметами Гатлінга для захисту від міноносців. [2] У 1887 році монітор спеціально ввели до складу флоту для участі у маневрах, під час яких корабель разом з броненосцем берегової оборони HMS Prince Albert здійснював оборону гирла Темзи. Це єдина зафіксована участь "Глаттона" у морських операціях. Після цього корабель перевели у резерв другого класу, потім резерв флоту, а з квітня 1902 року - резерв верфі [3] до моменту продажу 1903 року.
Примітки
- Paloczi-Horvath, George (1996). From Monitor to Missile Boat Coast Defence Ships and Coastal Defence since 1860. Conway Maritime Press. с. 113–114. ISBN 0-85177-650-7.
- Paloczi-Horvath, George (1996). From Monitor to Missile Boat Coast Defence Ships and Coastal Defence since 1860. Conway Maritime Press. с. 31. ISBN 0-85177-650-7.
- Шаблон:Cite newspaper The Times
Література
- Oscar Parkes British Battleships ISBN 0-85052-604-30-85052-604-3
- Conway All the World's Fighting Ships ISBN 0-85177-133-50-85177-133-5