HMS Warrior (1860)

Warrior («Воріор», з англ. — «Воїн») — 40-гарматний паровий броньований фрегат[Note 1] , побудований для Королівського флоту у 1859-61. Warrior та однотипний Black Prince — броньовані кораблі з залізним корпусом були побудовані як відповідь на спуск на воду Францією у 1859 р. першого морехідного броненосця Gloire. Корабель здійснив демонстраційний тур портами Великої Британії у 1863 році та провів свою активну службу у Ескадрі Каналу. Після введення у складу флоту броненосців типу «Devastation», на яких відмовились від вітрил та встановили більш потужне озброєння, Warrior був переведений у резерв 1875 року, а в 1883 — списаний. 

Корабель використовувався як склад та плавуча база. Його переобладнали у нафтоналивний термінал в 1927 році і використовували таким чином аж до 1979 року. Після цього ВМС передали її The Maritime Trust для реставрації. Після завершення цього процесу корабель розмістили у Портсмуті як музей.

Історичний контекст

Спуск на воду парового лінійного корабля «Наполеон»  в 1850 році розпочав гонку озброєнь між Францією і Англією, яка тривала кілька десятиліть. Знищення  дерев'яного османського флоту російським, кораблі якого вели вогонь розривними снарядами у Сінопській битві на початку Кримської війни, а також подальше знищення російських берегових укріплень у битві під Кінбурном французькими броньованими плавучими батареями, а також випробування  на бронеплит, продемонстрували перевагу  броненосців на неброньованими кораблями. Франція спустила на воду 1859 р. перший морехідний броненосець з дерев'яним корпусом Gloire, що порушило баланс сил та знецінило британську перевагу у дерев'яних лінійних кораблях. Загроза потенційного вторгнення Франції викликала страх у Великій Британії, оскільки її Королівський флот не мав кораблів, які б могли протистояти броненосцям.  Ситуація була сприйнята настільки серйозно, що королева Вікторія запитала Адміралтейства, чи достатній флот для завдань, які йому доведеться виконувати у воєнний час. У результаті був замовлений «Warrior» та ще один броненосець цього типу.

Одна з з реплік 110-фунтових дульнозарядних відреставрованого Warrior
Зображення Warrior під вітрилами
Гарматна палуба Warrior після реставрації.
  1. Броньовані фрегати були створені для виконання для тієї ж функції — ескадреного бою, що й дерев'яні лінійні кораблі. Водночас, оскільки вони мали лише одну гарматну палубу, технічно ці кораблі класифікувались як фрегати.

Див. також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.