Homo Deus: За лаштунками майбутнього

«Homo Deus: За лаштунками майбутнього» (івр. ההיסטוריה של המחר) — книга ізраїльського письменника Ювала Ноєма Харарі, професора єврейського університету в Єрусалимі. Книгу вперше опубліковано на івриті 2015 року у видавництві «Dvir publishing», а згодом перекладено й іншими мовами.

«Homo Deus: За лаштунками майбутнього»
Обкладинка українського видання 2018 року
Автор Ювал Ной Харарі
Назва мовою оригіналу івр. ההיסטוריה של המחר
Країна США
Мова іврит
Тема цивілізація,
технології,
людство
Жанр нехудожня література
Видавництво Book Chef
Видано 2015
Видано українською 2018
Сторінок 464
Попередній твір Людина розумна. Історія людства від минулого до майбутнього
Наступний твір 21 Lessons for the 21st Centuryd

Як і в попередній книзі, «Людина розумна. Історія людства від минулого до майбутнього», Харарі розповідає про хід історії, описуючи події та індивідуальний людський досвід, а також етичні проблеми у відношенні до його історичного огляду. На відміну від попередньої книги, «Homo Deus» глибше вивчає питання здібностей, набутих людьми (Homo sapiens) протягом всього свого існування, а також його еволюції як домінантного виду в світі. Книга намагається відтворити образ майбутнього. Обговорюються багато філософських питань, як-от людський досвід, індивідуалізм, людські емоції й свідомість. В книзі описані сучасні можливості й здобутки людства.

Центральні тези

  • Організми — це алгоритми, тому homo sapiens не можуть домінувати у всесвіті, де датаїзм стає парадигмою.
  • Оскільки когнітивна революція відбулася близько 70 000 років тому, люди живуть в рамках «інтерсуб'єктивної реальності», як-от країни, кордони, релігія і гроші, які створені для забезпечення широкомасштабної та гнучкої співпраці між окремими людьми. Людство відрізняється від тварин здатністю вірити в ці між суб'єктивні конструкції, які існують тільки в людському розумі та можливі завдяки колективним переконанням.
  • Гуманізм — це форма релігії, яка поклоняється людству замість Бога. Це ставить людство і його бажання як пріоритет у світі, де люди самі формуються як домінантні створіння. Гуманісти вважають, що етика і цінності виникають всередині кожної людини, а не із зовнішнього джерела. Харарі вважає, що протягом XXI сторіччя гуманізм може підштовхнути людей до пошуку безсмертя, щастя і влади.
  • Величезна здатність людства надати змісту своїм діям та думкам — ось, що сприяло численним досягненням.
  • Технологічні розробки ставлять під загрозу здібність людей надавати змісту своєму життю; Харарі пророкує, що людину замінить надлюдина або «homo deus» (людина божественна), яка наділена надприродними здібностями, як-от вічне життя.

Закінчується книга питанням:

Що станеться із суспільством, політикою й щоденним життям, коли позбавлені свідомості, однак високоінтелектуальні алгоритми знатимуть нас краще, ніж ми знаємо самі себе?
Оригінальний текст (англ.)
What will happen to society, politics and daily life when non-conscious but highly intelligent algorithms know us better than we know ourselves?

Сприйняття

Після публікації, «Homo Deus» привернула велику увагу засобів масової інформації (ЗМІ). Статті й рецензії на книгу були опубліковані на сторінках The New York Times, The Guardian, The Economist, The New Yorker, NPR, Financial Times і Times Higher Education.

Переклад українською

  • Ювал Ной Харарі. Homo Deus. Людина божественна: За лаштунками майбутнього. — К. : BookChef, 2018. — 464 с. — ISBN 978-617-7559-13-8.

Посилання

Рецензії та відгуки українською

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.