KSI Linux


KSI Linux — колишній дистрибутив ОС Лінукс, який розроблявся в Україні.

Логотип KSI Linux

Головний розробник — Кубушин Сергій Іванович (KSI).

Із 1997 року розроблявся на базі Red Hat для серверів провайдера Global Ukraine. Пізніше у 1999 році Кубушин організував власну компанію KSI із розробки та підтримки дистрибутиву.

Версія 1.1 (CyberZOO) вийшла 5 листопада 1997 року

27 січня 1999 року оголошена і у березні випущена версія 2.0 Nostromo. Це був перший дистрибутив Лінукс із ядром 2.2

У дистрибутив входить компілятор egcs, текстові редактори, графічні редактори (включаючи аналог PhotoshopGIMP), Netscape Communicator 4.5, Adobe Acroread 3.1, графічна оболонка X Window і багато іншого. У 1998 року розпочався прорив ОС Лінукс на ринок робочого столу, відповідно до комплекту також входить графічна оболонка KDE 1.1 і офісний пакет KOffice. Також в дистрибутив входить все для підключення до Інтернет, створення Інтернет серверу (Bero FTPD, Russian Apache). Система X Window і ghostscript зібрана з підтримкою True Type шрифтів. Видавничий пакет TeX русифіковано за допомогою t2. Система перевірки орфографії містить російський словник. У систему також включено SQL сервер MySQL, який правильно працює з російською мовою. До більшості програм є російськомовний інтерфейс. Є підтримка української мови. Почато переклад довідки.

Із критичних зауважень, зокрема щодо підтримки української мови, KSI називала доробок інших людей своїм, на виступі в Москві підтримку української мови Кубушин пояснив так — «Серед вовків жити — по-вовчому вити»

Дистрибутив підтримує оновлення поверх Red Hat 4.1..5.2, та старіших версій KSI Linux. Всі пакети зібрані з оптимізацією під дві архітектури — Intel Pentium і Intel Pentium Pro, мінімальні вимоги — i486

Дистрибутив складається з двох дисків: на першому — бінарні пакети, на другому — початкові тексти.

Дистрибутив поширювався та підтримувався на території колишнього СРСР і був доволі популярним.

Система ЦВК України, на якій проводились президентські вибори 1999 року, та наступні вибори, базувалася на KSI, з використанням лише вільного ПЗ. Система успішно себе зарекомендувала. З'являються плани розширення використання Лінукс (створення національної операційної системи). За словами Кубушина, інтереси чиновників у цьому напрямку зводились до того, аби нічого не робити та розкрадати кошти. Несподівано виступають із різкою критикою KSI та судовим переслідуванням колишнього керівника Кубушина.

У 1999 році Кубушин переїздить до США, де працює у інших проектах, пов'язаних із Лінукс. Решта розробників намагаються підримувати до 2002-2003 розробку наступної версії (не вийшла), яку використовував Global Ukraine.

Пізніше ПЗ ЦВК підтримував проект MyLinux, які спочатку оголосили, що стояли біля витоків KSI та наслідують його досвід, що заперечив Кубушин.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.