Katawa Shoujo

Katawa Shoujo (яп. かたわ少女, букв. «Дівчата-інваліди», літературний переклад «Дівчата з обмеженими можливостями») візуальна новела у піджанрі «симулятора побачень», випущена Four Leaf Studios 4 січня 2012 під ліцензією Creative Commons CC-BY-NC-ND. У сюжеті розповідається історія юнака та п'яти дівчат з різними травмами, як фізичними, так і психологічними. Ігровий інтерфейс традиційний для візуальних новел — із текстовим полем і спрайтами персонажів. Гра працює на рушії Ren'Py.

Katawa Shoujo
Розробник Four Leaf Studios
Видавець незалежний видавець
Дистриб'ютор Four Leaf Studiosd
Жанр(и) візуальна новела, ероге
Платформа Windows, Mac OS X, Linux
Ліцензія CC-BY-NC-NDd
Дата випуску 4 січня 2012
Режим гри однокористувацький
Мова японська
Творці
Продюсер cpl_crudd і Surikod
Режисер(и) delta, Raided і yujovid
Сценарист(и) Anonymous22d, Aura, cpl_crudd, Surikod і TheHivemindd
Композитор(и) Sebastien Skafd, Blue123d, OverCoatd, cpl_crudd, delta і Juno
Технічні деталі
Рушій Ren'Py
Носій цифрове завантаження
Офіційний сайт

Сюжет

Основне місце дії — вигадана старша школа «Ямаку», спеціалізована для навчання дітей з обмеженими можливостями, розташована в сучасній Японії. Протагоніст — Хісао Накай, звичайний школяр, чиє життя сильно змінилось після серцевого нападу. Після довгого лікування в лікарні від аритмії, він вимушено переводиться в школу «Ямаку», де, незважаючи на труднощі, знаходить друзів, і можливо, любов!

Ігровий процес

Katawa Shoujo являє собою типову візуальну новелу жанру уцуге (букв. «депресивна гра»), що включає сцени етті. Ігровий процес заснований на виборі гравцем різних варіантів розвитку подій в міру просування сюжетом. Обрані варіанти призводять до різних сюжетних відгалужень і конфліктів розвитку відносин Хісао з однієї з п'яти головних героїнь, що в кінцевому підсумку призводить до вирішення суперечностей (хороша кінцівка), до розлучення або віддалення героїв (погана або нейтральна кінцівка). При певному варіанті розвитку подій головний герой може загинути[1].

Історія створення

Візуальна новела заснована на ескізах японського додзінсі — художника Raita. З січня 2007 року ескізи широко обговорювалися на іміджборді 4chan, в результаті була утворена група розробників з користувачів 4chan і інших інтернет-спільнот. Група отримала назву Four Leaf Studios, засноване на логотипі 4chan. 29 квітня 2009 року була випущена ознайомча версія «Act 1»[2]. До п'ятої версії Act 1 була перекладена з англійської на французьку, італійську, японську, російську, німецьку, угорську мови, а також на традиційну і спрощену китайську мову. Повністю візуальна новела була випущена 4 січня 2012 року англійською мовою.

Слідом за виходом новели група Four Leaf Studios оголосила, що планів по створенню нових проектів не існує. Проте в першому святковому повідомленні про ювілей блогу Aura заявив, що, можливо, 4LS оголосить про майбутні проекти в 2013 році[3].

Персонажі

Хісао Накай

Учень середньої школи з хронічною аритмією і вродженим пороком серця. У пролозі він непритомніє від обширного серцевого нападу під час освідчення в коханні від коханої дівчини; вони розлучаються за час його довгого лікування в лікарні, і приблизно через місяць після виписки вона надсилає лист, фактично припянючи їхні стосунки. Через хворобу серця Хісао перекладається в старшу школу «Ямаку» в клас 3-3. Спочатку він незадоволений своїм перекладом в школу для інвалідів, але потім поступово звикає до нових умов життя. Встановивши згодом нові відносини, він переглядає свої упередження щодо інвалідів, включаючи і самого себе. Улюблені хобі — читання і футбол.

Емі Ібарадзакі

Енергійна, комунікабельна блондинка з парою хвостиків і світло-зеленими очима. В результаті автокатастрофи вона втратила обидві ноги і замість них використовує протези. Втім, вона бачить це в позитивному світлі, оскільки стала лідером в бігу, хоча і трохи комплексує через невеликого зросту. Цінує правильне харчування і фізичні вправи, складається в дружніх відносинах з головним фельдшером «Ямаку», обіцяючи йому стежити за Хісао в обмін на те, що останній стане її партнером в бігу. З Хісао Емі буквально стикаються в шкільному коридорі, що ледь не стає причиною для повторного серцевого нападу. Хісао відчуває провину щоразу, коли вона дметься, порівнюючи вираз її обличчя з мордочкою сумного цуценя. Емі дружить з Рін і живе в сусідній з нею кімнаті через яскраві характери і доповнюючи можливості один одного. При всьому цьому вона уникає сильного зближення з людьми, оскільки боїться втратити тих, хто їй дорогий. Питання Емі — «Чи можеш ти постояти за себе?».

Ханако Ікедзава

Ханако в дитинстві пережила сильну пожежу в своєму будинку, у вогні загинули її батьки. Права сторона її тіла сильно постраждала від опіків, але крім цього, подія залишила глибокий слід в її душі. Її довгі, темно-фіолетові волосся звисають до спини, а пасма волосся спереду прикривають праву сторону лиця, що приховує більшу частину шрамів. Після пожежі вона провела значну частину свого дитинства в притулку, і страждала від знущань в початковій і середній школах; в результаті їй запропонували перевестися в «Ямаку». Спочатку вона була неймовірно соромлива з усіма, крім Ліллі і Юко. Ханако — одна з однокласниць Хісао, але часто відсутня на уроках, воліючи проводити час одна, за читанням книг в бібліотеці. Її питання — «Чи можеш ти поглянути в обличчя страху?».

Ліллі Сато

Староста 3-2 класу, сформованого з сліпих і слабозорих учнів; сліпа від народження. Найвища з головних героїнь, з довгим світлим волоссям і блакитними очима; її батько — японець, мати — шотландка з родичами в Інвернесі. Ліллі дуже ввічлива і елегантна, з поведінкою, властивою матері, не любить втручатися в чиєсь особисте життя, наприклад, тактовно уникає питань про причини, за якими Хісао перейшов в «Ямаку». Згадується, що раніше вона відвідувала сувору школу для дівчаток. На відміну від дій Міші, спрямованих на прискорення адаптації Хісао після його переведення, Ліллі прагне не квапити події, допомагаючи Хісао освоїтися в самий розпал підготовки до фестивалю. Вона — найближча і спочатку єдина подруга Ханако; вони постійно обідають і п'ють чай разом, і разом ходять за покупками. Крім того, Ліллі в хороших відносинах з Юко. Сідзуне з Ліллі уживаються погано; можливо, тому, що пряме спілкування між ними неможливо: Ліллі не бачить жестів Сідзуне, а Сідзуне не може її чути або говорити з нею. Її питання — «Чи можеш ти бачити те саме, що і я?».

Рін Тезука

У Рін відсутні руки в результаті вродженого дефекту; внаслідок цього вона з приголомшливою спритністю використовує ноги для будь-яких повсякденних дій. У неї коротке руде волосся і темно-зелені очі, також вона носить хлоп'ячу форму, щоб уникнути незручних ситуацій під час використання ніг. Незвичайна особистість Рін часто призводить до незграбним випадків з її співрозмовниками, включаючи Хісао, в результаті, з нею спілкується не так багато людей на відміну від Ліллі. Рін не турбують інші учні і їх інвалідність, вона цікавиться цим питанням лише як хобі. В результаті, вона здається досить грубою, особливо під час місячних. Рін — близька подруга Емі і її сусідка, їх поселили так, оскільки порахували, що їх можливості доповнюють один одного. На шкільному фестивалі вона самостійно пише величезну фреску на стіні перед гуртожитком. Її питання — «Чи можеш ти обійняти світ?». У Рін найдовша сюжетна лінія в грі.

Сідзуне Хакаміті

Однокласниця Хісао, староста 3-3 класу і президент студради. У неї короткі темно-синє волосся і темно-сині очі, вона носить окуляри. Вона — глухоніма, спілкується переважно за допомогою мови жестів. Її подруга Міша майже не відходить від неї, передаючи все, що вона говорить або повідомляючи їй слова інших, забезпечуючи таким чином зв'язок з іншими людьми. За словами і по її особисту думку, Сідзуне — наполеглива, і прагне керувати іншими; але зрідка вона пом'якшується і може дати волю почуттям. У неї дуже неприязні стосунки з Ліллі, і в результаті вона недолюблює Ханако. Питання Сідзуне: «Чи можеш ти сказати мені те, що ти думаєш?».

Сіна Мікадо (також відома як Міша)

Найкраща подруга Сідзуне, разом вони члени місцевої шкільної ради. Вона працює перекладачем мови жестів. Міша — перша людина, з яким Хісао подружився в «Ямаку». У неї довге кучеряве рожеві волосся і жовті очі. Міша доброзичлива і життєрадісна, хоча ентузіазм її оточують часто не поділяють. Вона має характерну інфантильною мелодійною манерою мови і називає головного персонажа кличкою «Хіттян», а Сідзуне — «Сіттян». Незважаючи на те, що в першій частині вона є важливим персонажем, що допомагає Хісао пристосуватися до нової школи, у неї немає окремої сюжетної лінії з Хісао. Вона допомагає Сідзуне переконати Хісао вступити в студраду. Миша відвідує «Ямаку» під час практики за програмою навчання мові жестів, що робить її однією з нечисленної групи «нормальних» (без обмежених можливостей) учнів у школі.

Кендзі Сето

Сусід Хісао по поверху, визнаний сліпим, оскільки здатний бачити лише предмети, що знаходяться в одиницях сантиметрів від нього. Діє і виглядає як хікікоморі, нетовариський, стверджує, що він — «остання розумна людина в божевільному світі». Він часто заявляє про змови феміністок, стверджуючи, що останні — втілення зла, що прагне правити світом (згодом з'ясовується, що цим він пояснює свою втому після близькості зі своєю колишньою дівчиною за рік до основного сюжету), і інші безглуздості, можливо, змагаючись з Рін у «винятковості». Сюжетна лінія Кендзі призводить до поганого кінця, якщо гравець не вибере жодну з дівчат в процесі проходження першого акту.

Фельдшер

Головний фельдшер в «Ямаку», ім'я невідоме. Доброзичливо ставиться до всіх учнів, але швидко стає жорстким, якщо його поради не сприймають серйозно. Він просить Емі «шпигувати» за Хісао, для впевненості, що той буде виконувати всі вправи. Вперше з'являється, коли Хісао залишає Сідзуне і Мішу і йде в медпункт в перший раз.

Акіо Муто

Класний керівник Хісао і вчитель природничих наук в 3-3 класі. Він відірваний від класу так само, як і від реальності. Можливо, природжений учитель (незалежно від думки учнів), його найважливіше вміння — не звертати уваги на сторонні речі (незалежно від того, як сильно цього хочуть відволікаючі його чинники). Вперше з'являється, коли Хісао заходить в вестибюль школи на початку гри.

Юко Сіракава

Бібліотекар, дружить з Ліллі і Ханако. У неї великі життєві проблеми, що робить її людиною, у якого завжди можна спитати поради про те, як чинити в різних ситуаціях. Юко збирає гроші на заняття в університеті, працюючи на півставки в відвідуваному кафе «Шанхай» неподалік від «Ямаку». Щоб її не звільнили через природну незграбність, вона ходить по широким проходах, що вражає не менше, ніж її маніакальну увагу до деталей і часті напади депресії. Вперше з'являється, коли Ліллі йде в бібліотеку з Хісао і кличе її на ім'я. Пізніше з'ясовується, що у Юко був хлопець молодший за неї, який раптово зник, і в репліках Кендзі і Юко є неоднозначні натяки, що цей хлопець насправді — Кендзі Сето.

Відгуки

Katawa Shoujo отримала в цілому позитивні відгуки. Ще до виходу гру оцінили деякі оглядачі і любителі жанру, що відзначили точне і шанобливе проходження канонам і сеттінгу[2][4]. Зворушливе ставлення до елементів ероге в грі, доречні в відповідних сценах вставки легкої еротики також були оцінені позитивно (зазначалося, що якщо сцени «для дорослих» відключити в налаштуваннях, то гру можна проходити не втративши нитку сюжету). Інші критики були більш стримані; Дейв Райлі (Dave Riley) з Otaku USA Magazine розкритикував гру за «поганий склад і поганих персонажів».

Критика назви

Назва гри стало предметом для суперечок серед японської аудиторії. Термін «катава» (片 輪) визнано в Японії застарілим та принизливим. «Katawa Shoujo» перекладається як «дівчина-інвалід», але більш дослівним перекладом слова Katawa з японського є «калічена» або «поламаний», що швидше за застосовується до воза з одним колесом замість двох, і тому некоректно[5]. Відповідаючи на питання щодо назви і використання терміна «Katawa», розробники прокоментували «Ми не хотіли навмисно ображати когось, і самі цю назву не придумували. Назва ця, зрозуміло, японська, придумане Raita в його начерках для Katawa Shoujo  »[6].

Версії гри

29 квітня 2009 — акт 1, версія 1.

13 грудня 2009 року — акт 1, версія 2.

14 травня 2010 року — акт 1, версія 3.

25 червня 2010 року — акт 1, версія 4.

16 квітня 2011 — акт 1, версія 5.

4 січня 2012 року — реліз повної версії (1.0).

8 липня 2013 року — оновлення повної версії (1.1).

28 липня 2014 року — оновлення повної версії (1.2).

Розробники

Розробкою гри займалася група користувачів іміджборд а 4chan, що об'єдналася в студію Four Leaf Studios, назва якої є відсиланням до графічного логотипу сайту[7].

Примітки

  1. MegaManZ3ro. [http: //www.gamefaqs.com/pc/650003-katawa-shoujo/faqs/63632 Katawa Shoujo (PC) FAQ / Walkthrough](англ.). GameFAQs (25 січня 2012). Перевірено 23 лютого 2013. Архівовано з першоджерела 22 березня 2013.
  2. Caoili, Eric. [http: //www.gamesetwatch.com/2009/04/4chan_group_releases_eroge_dem.php 4chan Group Releases Eroge Demo](англ.). GameSetWatch (30 квітня 2009). Перевірено 23 лютого 2013. Архівовано з першоджерела 22 березня 2013.
  3. [http: //katawashoujo.blogspot.ru/2013/01/365 -days-later.html 365 Days Later](англ.). Katawa Shoujo Dev Blog (4 січня 2013). Перевірено 23 лютого 2013. Архівовано з першоджерела 22 березня 2013.
  4. Lum, Patrick. Unexpected Sincerity: Disabilities, Girls and Katawa Shoujo(англ.). Kotaku. Перевірено 23 лютого 2013. Архівовано з першоджерела 22 березня 2013.
  5. Valentine, James. Naming and Narrating Disability in Japan // {{{Заголовок}}}. — ISBN 0-8264-5055-5.
  6. [http: //ks.renai.us/viewtopic.php? F = 13 & t = 4911 & p = 66496 Online Japanese KS reception](англ.). Katawa Shoujo Forums. — обговорення реакції японської аудиторії на Katawa Shoujo. Перевірено 24 лютого 2013. Архівовано з першоджерела 22 березня 2013.
  7. [http: //www.katawa- shoujo.com/staff.php Katawa Shoujo ◊ Staff]. Перевірено 2 березня 2013. Архівовано з першоджерела 22 березня 2013.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.