MediaWiki

MediaWiki (не плутати з WikiMedia, організацією) програмний рушій для вебсайтів, що працюють за технологією «вікі». Це один із найпотужніших вікі-рушіїв, написаний спеціально для Вікіпедії і використовується у багатьох інших проєктах фонду Вікімедіа. Вільна програма, що розповсюджується під Загальнодоступною громадською ліцензією GNU.

MediaWiki
Тип вікі-рушій
Розробник Wikimedia
Стабільний випуск 1.18 (28 листопада 2011 (2011-11-28))
Репозиторій gerrit.wikimedia.org/g/mediawiki/core/
Платформа крос-платформова програма
Операційна система крос-платформова програма
Мова програмування PHP[1] і JavaScript
Українська так
Ліцензія GNU General Public License, version 2.0 or laterd[2]
Вебсайт mediawiki.org

 MediaWiki у Вікісховищі

MediaWiki написаний на PHP і використовує реляційну базу даних (можна використовувати MySQL, PostgreSQL); підтримує використання програм memcached та Squid.

MediaWiki надає інтерфейс роботи з базою сторінок, розмежування прав доступу до адміністрування системи, можливість обробки тексту як у власному форматі, так і у форматах HTML та TeX (для формул), можливість завантаження зображень або інших файлів, а також інші можливості. Гнучка система розширень дозволяє користувачам додавати власні нові можливості та програмні інтерфейси.

Логотип МедіаВікі символізує використовувану мову розмітки, у якому для створення посилань використовуються квадратні дужки («[[», «]]»), що набагато простіше за традиційний синтаксис HTML.

Історія

Lee Daniel Crocker в 2008
Браян Віббер в 2008

МедіаВікі був розроблений спеціально для Вікіпедії німецьким студентом Магнусом Манске. Спочатку використовувався UseModWiki (відомий, як «Фаза I» — «Phase I»), написаний на Perl. Потім 25 січня 2002 року нова версія («Фаза II» — «Phase II») перейшла на використання PHP. Серед вікіпедистів цей день відомий як «День Магнуса Манске».

Наступна, розширена і доповнена версія, у свій час носила ім'я «Фаза III» («Phase III»), проте потім була перейменована у MediaWiki, оскільки цей програмний засіб стало можливим застосовувати не тільки у Вікіпедії, але і у багатьох інших проєктах, і виникла необхідність строгої нумерації версій. Назва «MediaWiki» — гра слів, вона перекликається з назвою «Вікімедія» — батьківська організація Вікіпедії. Цю назву іноді критикують за можливість плутання з «Wikimedia», що вносить деяку плутанину і бентежить новачків проєкту.


Пізніше, Браян Віббер, the Chief Technical Officer Фонду Вікімедіа,[3] взяв на себе роль менеджера релізів та найактивнішого розробника.[4][5]

В 2009-му Пентагон вирішив використовувати технологію вікі для редагування бойових настанов.

Історія версій

Нижче приведена таблиця, яка показує, як змінювався рушій з 2003 року до теперішнього часу.

Розробка MediaWiki

Станом на 19 лютого 2011 проєкт очолює Тім Старлінґ[7]. Розробники використовують систему керування версіями Subversion. Для виправлення помилок і розробки нової функціональності використовується система відслідковування помилок Bugzilla, що знаходиться за адресою https://bugzilla.wikimedia.org. Існує окремий вікі-проєкт http://www.mediawiki.org, повністю присвячений рушію MediaWiki (зокрема містить документацію декількома мовами). Переклад повідомлень рушія здійснюється на спеціальному сайті Translatewiki.net.

Див. також

Виноски

  1. The mediawiki Open Source Project on Open Hub: Languages Page — 2006.
  2. https://phabricator.wikimedia.org/source/mediawiki/browse/master/COPYING
  3. David Weinberger (2007). Everything Is Miscellaneous: The Power of the New Digital Disorder. Times Books. с. 99. ISBN 0-8050-8043-0.
  4. MediaWiki history. MediaWiki website. Процитовано 4 серпня 2013.
  5. Wikipedia and MediaWiki. Presentation MediaWiki development (video). 28 квітня 2006. Процитовано 23 вересня 2009.
  6. T7451 Moving category description pages
  7. http://www.mediawiki.org/wiki/Developers, отримано 19 лютого 2011

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.