Picea omorika

Picea omorika (ялина сербська, або ялина Панчича[1]) — вид роду ялина родини соснових.

Picea omorika
Біологічна класифікація
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
(без рангу): Голонасінні (Gymnosperms)
Відділ: Хвойні (Pinophyta)
Клас: Хвойні (Pinopsida)
Порядок: Соснові (Pinales)
Родина: Соснові (Pinaceae)
Рід: Ялина (Picea)
Вид:
P. omorika
Біноміальна назва
Picea omorika
(Pančić) Purk.

Морфологічна характеристика

Гілка

Вузько-пірамідальне, вічнозелене, пряме дерево 50 м у висоту. Кора тонка, червоно-коричнева. Листя 8–20 мм завдовжки, до 2 мм в ширину; темно-зелене на верхній стороні. Пилкові шишки світло-червоні, насіннєві — фіолетові. Квітне від кінця квітня по червень, залежно від середовища проживання. Шишки 5–6 см завдовжки, червоно-коричневі, дозрівають у вересні — листопаді. Насіння 2–3 мм довжиною, з крила 5–8 мм.

Поширення, екологія

Країни проживання: Сербія; Боснія і Герцеговина. Сербія: зростає на вапняках в західній Сербії між 1000 і 1500 м, головним чином, на дуже крутих північних схилах. Клімат характеризується дуже високою вологістю, опади рівномірно розподілені по року, взимку високий сніговий покрив і низькі температури. Боснія і Герцеговина: зустрічається на крайній півночі на північному заході, на вапнякових схилах (іноді різких), який накладений на магматичний матеріал на висотах від 800–1450 м.

Використання

Сьогодні колекції насіння часто використовуються для комерційного лісового господарства.

Загрози та охорона

До середини XIX-го століття природний діапазон поширення був більшим і менш роз'єднаним, аніж сьогодні. Пожежі, можливо, були найбільшою загрозою. У Сербії, всі місця, крім одного, захищені в межах Національного Парку Тара. У Боснії та Герцеговині всі поселення сосни захищені національним законодавством. Широко вирощується в садах в північній Європі.

Примітки

  1. Українська назва є транскрибуванням та/або перекладом латинської назви авторами статті і в авторитетних україномовних джерелах не знайдена.

Посилання

Галерея

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.