Рід (біологія)

Рід (лат. genus) — основна надвидова категорія в біологічній систематиці, що поєднує соматично споріднені види. Наприклад, різні види берез (повисла, пухнаста та ін.) поєднують у рід береза (Betula).

Співвідношення основних таксономічних рангів

Наукову назву роду позначають одним латинським словом. В складі одного царства кожен рід повинен мати свою унікальну назву. Хоча припустимо, щоб однією назвою позначалися роди з різних царств, як Міжнародний кодекс ботанічної номенклатури так і Міжнародний кодекс зоологічної номенклатури радять уникати подібних випадків.

До складу роду може входити від одного виду (так званий монотиповий рід) до сотень і навіть тисяч видів (серед рослин і комах). Роди з кількома видами можуть поділятися на підроди, які поєднують особливо близькі між собою види.

Роди входять до складу родин, але між цими категоріями часто виділяють ще й проміжні триби та підродини.

В палеоботаніці, окрім звичайних родів, виділяють також орган-роди та формальні роди.

Цікавий факт

Нечуйвітер вузьколистий (Hieracium filifolium) у Олешківських пісках (Херсонська область. Травень 2021 року

Один з найбільших родів рослин — нечуйвітер (Hieracium). Вперше відокремлений Карлом Ліннеєм, він тоді складався з лише 26 видів, причому деякі з них згодом «відійшли» до інших родів. Зараз вчені визнають у складі роду 2 240 (!) видів рослин[1]. 142 з них зареєстровані у складі флори України[2]

Див. також

Література


  1. www.theplantlist.org
  2. Mosyakin S. L., Fedoronchuk M. M. Vascular plants of Ukraine: A nomenclatural checklist. Kiev, 1999. — 346 pp.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.