Postimees

«Postimees» (укр. Листоноша) естонська суспільно-політична щоденна газета. Сучасний випуск видання здійснюється у вигляді двох щоденних газет естонською та російською мовами; має найбільший в Естонії наклад — 59 800 примірників (2010). Заснована 1886 року.

Postimees
Логотип газети


Країна  Естонія[1]
Тип Щоденна
Мова Естонська, російська
Видавець Schibstedd
Формат Друковане й онлайн видання

Засновано 1886
Засновник Йохан Вольдемар Яннсен
Власник Schibsted
Редактор Анвар Самост
Головний редактор Меріт Коплі
Головний офіс Maakri 23a, Tallinn
Наклад 59 800
ISSN 1406-0981

postimees.ee
 Postimees у Вікісховищі

Історія

Перша шпальта першого видання, 1857

Заснування газети у Пярну

1 січня 1857 року естонський поет-просвітник і громадський діяч Йоханн Яннсен заснував у місті Пярну тижневик «Perno Postimees ehk Näddalileht» («Пярнуський листоноша або Тижневик»), ставши одночасно його видавцем, редактором і журналістом. Висвітлення нагальних проблем естонського народу забезпечили газеті значну популярність. В опублікованому на сторінках своєї газети вірші власного авторства «Здрастуй, милий естонський народе…» Яннсен першим офіційно почав використовувати як назву народу словосполучення естонський народ (ест. eesti rahvas), замість колишнього народ землі (ест. maarahvas). Видання висловлювало інтереси селян та молодої національної інтелігенції. 1862 року газета мала 2262 передплатника, для того часу — дуже велике число.

Заснування газети «Eesti Postimees» у Тарту

1863 року Яннсен переїхав до Тарту і, змінивши назву газети на «Eesti Postimees» (укр. «Естонський листоноша»), 1 січня 1864 року продовжив її випуск на новому місці. Видавничі права на попередню назву тижневика перейшли до його нових видавців, утім пярнуська газета втратила свої позиції в естонському суспільстві, поступившись новому виданню Яннсена.

Дочка Яннсена, поетеса Лідія Койдула, та його син, Харрі Яннсен, допомагали у виданні «Eesti Postimees». 1880 року, після того, як газета-конкурент Карла Якобсона «Sakala» набула більших популярності та впливу, ніж «Eesti Postimees», Яннсен усунувся від видання тижневика, випуск якого продовжили його син і Карл Август Херманн, який у подальшому став її власником.

Подальший розвиток

1886 року Карл Херманн створив на базі видання нову газету, змінивши назву на «Postimees», а 1891 зробив її першою щоденною естонською газетою.

1896 року Віллем Рейман, Оскар Каллас і Карл Коппель викупили у Херманна видавничі права на газету та призначили редактором Яана Тиніссона — юриста і державного діяча. Останній редагував й очолював газету з перервами до 1935 року.

Діяльність за часів Другої світової війни

Після окупації Естонії СРСР влітку 1940 року випуск газети було припинено. Утім вже за рік, 13 липня 1941, з початком німецької окупації, видання газети відновилась редакторами Ойнасом та Хіндреєм.

Радянські часи

З 1 травня 1948 до 1990 року газета мала назву «Edasi» (укр. «Вперед») і була органом Тартуського міського комітету Компартії Естонії.

26 вересня 1987 року в газеті було оприлюднено історичний маніфест про економічну незалежність Естонської РСР, що набув значної підтримки в естонському суспільстві, та став базою програми «IME» (абревіатура від естонської назви «Isemajandav Eesti» — «Економічно самостійна Естонія») — плану автономного від СРСР економічного розвитку республіки.

1990 року видання знову почало називатись «Postimees» й міська газета перетворилась на загальнореспубліканську.

Факти

  • Загальна читацька аудиторія газети (не наклад) обома мовами 2008 року становила 246 тисяч осіб.
  • Відповідно до даних, наданих друкарнями Союзу газет Естонії, середній наклад естонської версії Postimees у січні 2010 року становив 59 800 примірників, при цьому у робочі дні той показник становив 57 000 — 58 000, а суботній випуск мав наклад 73 000 — 74 000. Таким чином, відповідно до даних Союзу газет Естонії, у робочі дні газета має найбільший наклад у Прибалтиці.
  • Газета має однойменні портали новин в інтернеті естонською та російською мовами.

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.