SMART
SMART — мнемонічна абревіатура, компоненти якої є критеріями постановки завдань, наприклад у проєктному управлінні, менеджменті та персональному розвитку. Вперше ця абревіатура згадується в листопаді 1981 р. в публікації Джорджа Дорана (англ. George T. Doran) в журналі Management Review.[1] і утворена вона зі слів англ. specific, measurable, assignable, realistic, time-related — конкретна, вимірювана, має виконавця, реалістична, обмежена в часі. Вважається, що відповідність завдань наведеним критеріям значно збільшує ймовірність їх виконання та досягнення загальної мети.
Критерій SMART часто асоціюють з концепцією Пітера Друкера управління за цілями.[2]
Розробка завдань SMART
Пол Майєр (англ. Paul J. Meyer) описує характеристики цілей SMART в книзі Attitude is Everything.[3]
Конкретність
Першим критерієм є необхідність мати конкретну, специфічну мету замість абстрактної. Це значить, що ціль має бути зрозумілою і однозначною. Для того, щоб мета стала специфічною, має бути означене що точно очікується, чому це важливо, кого це стосується, де це буде відбуватися і які атрибути є важливими.
Специфічна мета зазвичай має відповідати на п'ять питань:
- Що саме я хочу зробити, чого досягти?
- Навіщо, з якої причини, для яких майбутніх вигод і переваг я це робитиму?
- Хто ще буде задіяний, кого ще це стосується?
- Де, в якому місці відбуватиметься виконання завдання?
- Які є вимоги та обмеження?
Вимірюваність
Другий критерій наголошує на необхідності мати вимірювані показники для визначення прогресу досягнення мети. Ідея в тому, що якщо прогрес у досягненні мети не можна виміряти, то неможливо знати, чи є рух в напрямку успішного завершення.
Вимірювана мета зазвичай відповідає на такі питання, як:
- Скільки вже зроблено?
- Як можна дізнатися, чи завдання виконано?
Наявність виконавця
Третій критерій передбачає, що дана мета може бути досягнута одним конкретним виконавцем, такий виконавець знайдений і закріплений за цією метою, а також несе одноосібну відповідальність за її досягнення.
Наявність виконавця передбачає однозначні відповіді на такі запитання, як:
- Чи є виконавець, який буде досягати цієї мети?
- Чи розуміє виконавець усі критерії мети?
- Чи згоден виконавець нести відповідальність за досягнення мети?
Реалістичність
Четвертий критерій наголошує на важливості реалістичності мети. Коли ви створюєте мету, ви маєте зважити на наявність необхідних ресурсів, часу, грошей, компетенцій.
Досяжна мета зазвичай відповідає на питання:
- Як може бути досягнуто мети?
- Які кроки потрібно для цього зробити?
- Скільки знадобиться ресурсів, часу, грошей, експертних знань?
Обмеженість в часі
П'ятий критерій наголошує на важливості задання кінцевої дати виконання. Наявність кінцевої дати допомагає cфокусувати зусилля на досягненні мети у визначений строк чи раніше. Цей критерій призначений для запобігання кризи та панічного надолужування втраченого часу.
Обмежена в часі мета зазвичай відповідає на наступні питання:
- Коли?
- Чого можна досягти за півроку?
- Чого можна досягти за місяць?
- Чого можна досягти за сьогодні?
Див. також
- Якраз вчасно
- Фокус на внутрішню організацію
- Стратегічне планування
- Цикл Шухарта — Демінга
- SWOT-аналіз
- Getting Things Done
Примітки
- Doran, G. T. (1981). There's a S.M.A.R.T. way to write management's goals and objectives. Management Review, Volume 70, Issue 11(AMA FORUM), pp. 35-36.
- Bogue, Robert. Use S.M.A.R.T. goals to launch management by objectives plan. TechRepublic. Процитовано 20 листопада 2013.
- Meyer, Paul J (2003). What would you do if you knew you couldn’t fail? Creating S.M.A.R.T. Goals. Attitude Is Everything: If You Want to Succeed Above and Beyond. Meyer Resource Group, Incorporated, The. ISBN 978-0-89811-304-4.