Starman
«Starman» — сингл Девіда Боуї, випущений в квітні 1972 року. Пісня була включена в альбом The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars перед його випуском, завдяки наполегливості співробітника RCA Records Денніса Катца, який почув демозапис і полюбив пісню, вірячи, що вона може стати відмінним хітом. Пісня на альбомі замінила кавер-версію старого рок-н-ролу Чака Беррі Round and Round.
Музика і текст
Текст описує Зіггі Стардаста, що приносить через радіо надію молоді Землі, спасіння, обіцяне інопланетною «Зоряною людиною» (англ. Starman). Історія розповідається з точки зору одного з молодих людей, які слухають Зіггі. Згідно словам Девіда Боуї, сказаним ним в інтерв'ю журналу Rolling Stone в 1973 році, Зіггі Стардаст не є цим «Старменом», він - його посланник на Землі — всупереч поширеній думці, що Зіггі — інопланетянин. Пісня надихнула різні інтерпретації — від натяків на друге пришестя Христа[1] до точного передбачення сюжету фільму «Близькі контакти третього ступеня» (1977 рік)[2].
Музика пісні — м'який поп-рок, не відрізняється за стилем від попереднього альбому Боуї Hunky Dory. Мелодія приспіву нагадує мелодію пісні Гарольда Арлена Somewhere Over the Rainbow з кінофільму «Чарівник країни Оз». Інші пісні, що можливо, зробили вплив на Starman — композиції T. Rex Telegram Sam та Hot Love, а також пісня авторського тріо Holland–Dozier–Holland You Keep Me Hangin' On.
Реліз і подальша доля
З комерційної точки зору, Starman був важливою віхою в кар'єрі Боуї, його першим успішним хітом після синглу трирічної давності Space Oddity. Критики NME Рой Карр і Чарльз Мюррей писали, що «багато хто думав, що це був його перший запис після Space Oddity», і припускали, що це було продовження цього більш раннього синглу[3].
Продажі синглу спочатку були досить скромними, проте пісня отримала багато позитивних відгуків — Джон Піл, наприклад, назвав її «класикою, перлиною»[4]. Поворотним моментом став виступ Боуї на Top of the Pops у липні 1972 року (цей виступ часто називається першим виконанням Starman на британському телебаченні, однак, це не так; пісня була виконана на шоу Lift Off With Ayshea за три тижні до того)[5]. Виступ Боуї разом з «Павуками з Марса» став широко відомим, згідно Девіду Баклі «багато фанатів датують своє звернення до Боуї саме ціїю його появою на Top of the Pops». Зіггі Стардаст допоміг досягти синглу десятого місця в чартах, а альбому, випущеного місяцем раніше — п'ятого. Сингл залишався в чартах Британії протягом 11 тижнів. У США він досяг 65 місця.
У лютому 1999 року журнал Q за результатами читацького голосування включив сингл в список 100 найбільших синглів.
Включений в саундтрек фільму Рідлі Скотта «Марсіанин» (2015).
Учасники запису
- Продюсери:
- Кен Скотт
- Девід Боуї
- Музиканти:
- Девід Боуї: вокал, акустична гітара
- Мік Ронсон: лід-гітара, піаніно
- Тревор Болдер: бас-гітара
- Мік Вудмансі: ударні
Примітки
- David Buckley (1999) Strange Fascination — David Bowie: The Definitive Story: pp.148-151
- Roy Carr & Charles Shaar Murray (1981). Bowie: An Illustrated Record: p.44
- Roy Carr & Charles Shaar Murray (1981). Ibid: p.8
- «David Bowie and His Four-Minute Gem». Архів оригіналу за 11 серпня 2015. Процитовано 9 лютого 2018.
- «Lift Off With Ayshea». Ibid.
Література
Pegg, Nicholas, The Complete David Bowie, Reynolds & Hearn Ltd, 2000, ISBN 1-903111-14-5