VGA (роз'єм)
VGA (DE-15) — 15-контактний субмініатюрний аналоговий з'єднувач для під'єднання дисплеїв за стандартом відеоінтерфейсу VGA (англ. Video Graphics Array).
VGA розроблений в 1987 році і призначений для дисплеїв на електронно-променевих трубках. Також цим інтерфейсом оснащуються деякі програвачі DVD і багато плазмові та РК-телевізори.
VGA передає сигнал через підрядник, при цьому зміна напруги означає зміну яскравості (напруга сигналу становить 0,7-1 В), для ЕПТ воно означає зміну інтенсивності променя електронних гармат кінескопа (і, відповідно, яскравість світлової плями на екрані).
Розташування і призначення контактів 15-штирьового (пінового) з'єднувача
Описується розташування і призначення 15-контактного з'єднувача VESA DDC2 / E-DDC; нумерація в списку відповідає цифрам на ілюстрації з'єднувача- «мами» праворуч:[1]:
- RED — червоний канал відео;
- GREEN — зелений канал відео;
- BLUE — синій канал відео;
- ID2 / RES — раніше другої біт ID монітора, став зарезервований з появою E-DDC;
- GND — земля горизонтальної синхронізації;
- RED_RTN — земля червоного каналу;
- GREEN_RTN — земля зеленого каналу;;
- BLUE_RTN — земля синього каналу;
- KEY / PWR — раніше ключ (був відсутній контакт в виделці), зараз +5 В постійного струму для E-DDC (вузли E-DDC працюють при вимкненому живленні дисплею);
- GND — земля вертикальної синхронізації і DDC;
- ID0 / RES — раніше нульовий біт ID дисплею, став зарезервований з появою E-DDC;
- ID1 / SDA — раніше перший біт ID дисплею, став використовуватися для I²C з появою DDC2;
- HSync — горизонтальна синхронізація;
- VSync — вертикальна синхронізація;
- ID3 / SCL — раніше третій біт ID дисплею, лінія тактування I²C з появою DDC2.
Використання роз'єму
До 2010-х років VGA застарів і активно витісняється цифровими інтерфейсами DVI, HDMI і DisplayPort. Найбільші виробники електроніки Intel і AMD оголосили про повну відмову від підтримки VGA в 2015 році[2]. Більшість дисплеїв, вже не мають з'єднувача VGA, під'єднуються до відеоадаптера з комбінованим DVI-I-виходом за допомогою перехідника, оскільки частина ліній з'єднувача DVI з метою сумісності є інтерфейсом VGA (за винятком формату DVI-D, в якому аналогові лінії відсутні).
З'єднувач VGA зайняв свою нішу в промисловій автоматизації та диспетчеризації. Цей з'єднувач найбільш популярний для під'єднання різних типів пристроїв за стандартом RS-485 і створення архітектури ModBus-протоколів.
Відмова від з'єднувача
На сьогоднішній день практично всі виробники відеокарт і моніторів відмовилися від цього з'єднувача, що в разі несумісності і наявності тільки цифрових відеовиходів (присутній тільки HDMI, Display Port, DVI-D) і аналогового відеоінтерфейсу вимагає придбання перехідника-конвертера для підключення старого монітора до нової відеокарти . Однак з моменту виходу Windows 10 версії 1803 (завдяки змінам в WDDM), з'явилася можливість транслювати зображення з дискретної відеокарти на вбудовану графіку яка має даний роз'єм VGA, таким чином можна під'єднати старий VGA дисплей до виходу на системній платі і працювати одночасно з дискретною відеокартою, де цей відеовихід відсутній. Пункти для настроювання в Windows 10 наступні: Параметри-> Система-> дисплей-> Налаштування графіки. Тут слід додати .exe додатків, яких необхідно буде запускати на дискретній відеокарті і в разі потреби вказати додатки, які повинні працювати тільки на вбудованій графіці. Значення Енергозбереження — вбудована графіка і Висока продуктивність — дискретна відеокарта відповідно.
Галерея
- Роз'єм DE15M, він же VGA (D-Sub 15 або DB15HD - неофіційні назви) на кабелі, що використовується для передачі RGB-відеосигналу на монітор
- Вид розетки на пристрої
- Розетка, що призначається для впаювання на плату
- Може бути у вигляді розетки, що підключається.
- піктограма роз'єму
- Порт з розеткою mini-VGA (відзначений на фото)
- Кабель з роз'ємом mini-VGA
- Розташування контактів в роз'ємі mini-VGA
- Роз'єм VGA c BNC-роз'ємом
- Перехід з 15-контактного роз'єму на 9 і 25 контактів
Див. також
- Список відеоконнекторів
Посилання
- Более подробная статья
- Распиновка (pinout) разъема VGA з коротким описом сигналів