Єлизавета Євфимія Вишнивецька-Радзивілл

Єлизавета Євфимія Радзивілл
Ім'я при народженні Гальшка Єфімія Вишневецька
Народилася 1569(1569)
Вишневець
Померла 9 листопада 1596(1596-11-09)
Біла Підляська / Несвіж
Поховання Костел Божого тіла (Несвіж)
Країна  Річ Посполита
Діяльність меценатка
Відома завдяки «Несвизька цариця Савська»
Титул княгиня
Конфесія католицтво
Рід Вишневецькі
Батько Андрій Вишневецький
Мати Еуфімія Вержбицька
Брати, сестри Сапєга Ганна Андріївна, Ізабела Олександра Вишневецька і Софія Анна Вишневецька
У шлюбі з Миколай Кшиштоф Радзивілл «Сирітка»
Діти 6 синів, 3 доньки

Єлизавета Євфимія Радзивілл, уроджена Вишневецька (1569 9 листопада 1596) — представниця українського магнатського та князівського роду, відома меценатка.

Життєпис

Походила з впливового роду князів Вишневецьких: донька Андрія Вишневецького воєводи брацлавського та волинського. Отримала гарну домашню освіту.

У 15 літ, тобто у 1584 році, втратила батька. Від нього у спадок отримала містечко і маєток Деревне у Мінському повіті з фільварками (належали Хотово, Деражня, Острове), маєток Потеки у Новогрудському повіті, маєток Жодзіський з фільварками в Ошмянському повіті. За рішенням матері 24 листопада 1584 року вийшла заміж за князя Миколу Христофора «Сирітку» Радзивілла. Водночас з вінчанням у Вишневці Єлизавета перейшла у католицтво. Після цього переїздить до Несвіжа — маєтку чоловіка. Шлюб був досить вдалим — Єлизавета стала не тільки коханою, але й порадницею М. Радзивілла.

Завдяки батьківському спадку вона розгорнула значну меценатську діяльність, підтримуючи будівництво костелів, церков, діяльність шкіл, видання книг. Сформувала у Несвіжі культурницький гурток. Її діяльність була спрямованою на підтримку католицької церкви. За розум і чарівність Єлизавету Радзивілл прозвали «Несвізькою царицею Савською». У 1590—1595 роках у Несвіжі на її власні кошти було споруджено перший у Великому князівстві Литовському монастир бенедиктинок з витонченою брамною вежею. Тут вона була похована разом з двома своїми доньками — Христиною і Катериною (згодом їх прах було перенесено до крипти єзуїтського костелу).

В заповіті призначила бернардинцям 1200 кіп литовських грошів для будівництва костелу та кляштору в Несвіжі.[1] Сприяла будівництву костелу в Деревному.

Померла Єлизавета Евфимія у Білій Підляській чи Несвіжі 9 листопада 1596 року. Була похована в усипальниці костелу єзуїтів Несвіжа 10 грудня 1596.

Родина

Чоловік Миколай Кшиштоф Радзивілл (Сирітка) (1549—1616). Діти:

Примітки

  1. Lulewicz H. Radziwiłł Mikołaj zwany Czarnym h. Trąby (1515—1565)… S. 358

Джерела

  • Lulewicz H. Radziwiłł Mikołaj zwany Czarnym h. Trąby (1515—1565) // Polski Słownik Biograficzny. — Wrocław — Warszawa — Kraków — Gdańsk — Łódź : Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich, Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk, 1987. — Tom XXX/2, zeszyt 125. — S. 349—361. (пол.)
  • (рос.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.