Іванов Петро Костянтинович

Іванов Петро Костянтинович
Народився 10 лютого 1876(1876-02-10)
Черкаси, Російська імперія
Помер 15 липня 1956(1956-07-15) (80 років)
Сен-Рафаель, Франція
Громадянство  Франція
Національність росіянин
Діяльність мислитель, письменник
Alma mater Історико-філологічний факультет Московського державного університетуd
Мова творів російська
Роки активності 19031956
Напрямок публіцистика
Жанр нариси

Іва́нов Петро́ Костянти́нович (*10 лютого 1876, Черкаси, Російська імперія — †15 липня 1956, Сен-Рафаель, Франція) — один з найбільший мислителів російського зарубіжжя, книжки якого читали Лев Толстой та Максим Горький, релігійний діяч.

Біографія

В Російській імперії

Народився Петро Костянтинович в Черкасах 1876 року в сім'ї генерала Костянтина Іванова, який походив із російського дворянського роду. Він був першою дитиною у багатодітній родині. 1901 року закінчив історико-філологічний факультет Московського університету. В 1903 році написав свій перший твір — своєрідне соціальне дослідження «Студенти в Москві. Побут. Характери. Типи». Його книгу високо оцінили письменники Серафимович та Горький, її було двічі перевидано. Згодом він написав свою другу книгу «Ворогам Леоніда Андреєва». До революції його книги перевидавали по декілька разів. Дядько Петра Костянтиновича, Олександр Іванов, тридцять років працював у Льва Толстого переписувачем його рукописів. Зв'язки з письменником підтримував і Петро Іванов, який згодом надсилав йому свої книжки. Нині вони зберігаються у Музеї Толстого в Ясній Поляні (Тульська область, Росія).

Петро був популярним серед жінок, жив на широку ногу, не шкодував грошей. Одружився з дівчиною з багатої родини Морозових, вона народила йому доньку. Але його кохання було не довгим. Зустрівши іспанську циркову артистку, він поїхав з нею до Мадрида. Коли в нього скінчились гроші, вона його кинула і він повернувся до Росії. Повернувшись, він дізнався про втрату своєї сім'ї — дружина та дочка померли від інфекційної хвороби. На нервовому підґрунті Іванов почав втрачати слух, з колишнього гультяя перетворився на благодійника.

У Франції

З приходом Радянської влади все майно Іванова було відібране, а сам він 1923 року виїхав з країни разом з провідними представниками російської інтелігенції. Петро Костянтинович переїхав до брата у Берлін, а звідти разом — до Парижу. Пристойну роботу знайти не міг, тому давав уроки російської мови, торгував суницями та фруктами. Намагався всіляко підтримувати зв'язки з колишніми колегами. Справжнім покликанням для нього стало піклування про емігрантів з СРСР — відвідував їх у лікарнях, давав їм читати книги. дарував подарунки. на які просив кошти у багатіїв, померлих заносив у свій синодик та поминав їх за службами. Саме через це він став віруючою людиною — відвідував Трисвятительське подвір'я Московського патріархату у Парижі, засноване митрополитом Веніаміном (Федченковим).

Він відрізнявся дивовижною незлостивістю, — згадував митрополит. У нього не було і не могло бути ворогів!.. Найдивовижнішим у ньому була молитва… Я міг постійно бачити, як він молився! Впаде, бувало, на коліна перед образом Божої Матері чи Святого Миколая зі свічечкою, підніме очі свої догори, — і напівпошепки про щось говорить, як живий з живим. Потім підніметься з колін, поставить свічечку і скаже майже в слух: «Дякую Тобі, Пресвята Богородице!» або «святителю отче Миколаю»…

У Парижі Петро Іванов написав дві фундаментальні книги «Таємниця святих», у якій передбачив падіння радянської системи без втручання ззовні, і «Смирення у Христі», написану на підставі власного духовного досвіду. У своїх працях він ставив сучасникам у приклад високу духовність перших християн, а також християн Київської Русі, згодом «зіпсовану» Московською державою. Пізніше книжки Іванова мали велику популярність серед радянської інтелігенції 1970-их років, коли вони поширювалися самвидавом.

Помер Петро Іванов 15 липня 1956 року. Навіть ті, хто ставився до його особи і творчості критично, звертали увагу на його високу духовність. «Добре помирав» — казали про нього.

Література

  • Митрополит Вениамин (Федченков). Петр Константинович [Иванов]
  • Монахиня Силуана (Соболева). Чтение Псалтири. О Петре Константиновиче Иванове
  • Терапиано Ю. Петр Иванов: «Тайна святых» // Новое русское слово. — 2 апреля 1950
  • Верховский С. С. Книга о Церкви // Русская мысль. — 14 марта 1951
  • Еремина В. М. Петр Константинович Иванов.
  • Померанцев К. Петр Константинович Иванов // Померанцев К. Сквозь смерть: Воспоминания. — London: OPI, 1986

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.