Іванівський замок

Іванівський (Янівський) замок — оборонна споруда на р. Південний Буг (давніше р. Бог), резиденція шляхтичів Мишок-Холоневських.

Замок Мишок-Холоневських

49°28′58″ пн. ш. 28°19′46″ сх. д.
Статус пам'ятка архітектури місцевого значення
Країна  Україна
Розташування Іванів (Калинівський район), вул. Гагаріна
Архітектурний стиль Оборонний замок (замок-палац)
Будівник Адам Мишка
Матеріал камінь, цегла
Будівництво 1410  
Стан школа-інтернат
Ідентифікатори й посилання
Іванівський замок (Україна)
Південно-східна вежа замку

Історія

В 15 ст. поселення Янів (Іванів) належало родині Мишoк гербу Корчак.

У 1410 році русин Адам Мишка розпочав будувати в Янові великий оборонний замок, який добудував його батько Микола Мишка.

У 1452 році король Казимир IV Ягеллончик надав Петру Мишці володіння у повіті Холонів, від назви якого нащадки Петра почали називатися Холоневські.

На початку 18 століття власником Янова був Іван Мишка-Xолоневський, після нього його син Адам.

Адам Холоневський побудував палац, на рослиному орнаменті був родинний герб Корчак. Янівський палац найчастіше називали замком. Палац був побудований з руїн замку. В палаці були портрети Адама і Миколи Мишки з 1469 р. Палац мав велику бібліотеку, розміщену в кількох залах, в обсязі 10.000 томів.

Родиний архів мав ціні листи Адама Міцкевича до кс. Станіслава Холоневського. Бібліотека мала багато стародкуків з філософії та теології. Під час Першої Світової війни книги були вислані до Кам'янця-Подільського.

20 листопада 1781 Янів, який належав дубинському старості Рафаїлу Мишці-Холоневському, відвідав король Станіслав Август Понятовський під час дороги з Кам'янця.[1] Рафаїл Мишка — учасник Торговицької конфедерації, кавалер орденів Орла Білого та Св. Станіслава, жив у Янові. Надалі Янів перейшов його сину Станіславу — відомому священику, доктору теології, літерату, який помер у містечку.

Замок належав родині Холоневських до кінця 19 ст. Оборонний замок був оточений з чотирьох сторін вежами.

У 21 сторіччі це Іванівська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат. До нашого часу збереглися три квадратні вежі та палац, виконаний у бароковому стилі (відреставрував у XVIII ст. граф Адам Холоневський)

Примітки

  1. W. Heynosz. Chołoniewski Myszka Rafał hr., h. Korczak // Polski Słownik Biograficzny. — Kraków: Polska Akademia Umiejętności — Skład Główny w Księgarniach Gebethnera i Wolffa, 1937. — T. III. — S. 409. Reprint: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Kraków 1989, ISBN 8304032910 (пол.)

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.