Іван Черевко

Іван Хомич Черевко (*д/н —після 1775) — український політичний та військовий діяч, кошовий отаман Війська Запорізького у 1740 році.

Іван Черевко
Народився невідомо
Помер після 1775
Нікопольщина
Громадянство Військо Запорозьке
Національність українець
Діяльність політик
Посада кошовий отаман
Термін 1740 рік
Попередник Яків Туркало
Наступник Степан Уманський
Конфесія православ'я
Батько Хома Черевко

Життєпис

Про його народження немає відомостей. Час вступу до Коша також невідомий. У 1740 році обирається кошовим отаманом. На цій посаді продовжив політику попередників стосовно захисту майнових та торговельних прав запорожців у стосунках із Гетьманщиною.

У двох листах 1740 року кошовий Хомич скаржився київському генерал-губернатору М. І. Леонтьєву та переволочанському комендантові Д. С. Опончініну на заборони для проїзду запорізьких купців і чумаків до Гетьманщини. Дані заборони були запроваджені у зв'язку з російсько-турецькою війною 1735—1739 рр. та через можливу пошесть. Однак війна скінчилася, а заборони залишилися. Їхня безглуздість усвідомлювалася і згаданими представниками царської адміністрації, але без волі вищестоячих керівників бюрократичного апарату вони не могли їх скасувати. Щоправда, вони зверталися з відповідними листами до вищих інстанцій. Так, у цьому збірнику є лист, писаний, очевидно, М. І. Леонтьєвим, від 12 липня (30 червня) 1740 р. до голови Воєнної колегії. Тут є згадка і про звернення кошового отамана Хомича, який вимагав відкрити кордони для запорозьких купців; про звернення з аналогічним проханням коменданта Опочініна, де говорилося, що дніпровські форпости російської армії викликають невдоволення жителів Миргородського і Полтавського полків, котрі зазнавали збитків у своїх торговельних справах; про те, що через форпости не можуть пройти «турки, греки, волохи, армяня, поляки и протчих наций люди». З додатку цього листа довідуємося, що 14(3) червня 1740 року запорожці привезли на Лівобережну Гетьманщину 90 возів з рибою, котрих не пропускали через кордони, причому ніхто з запорожців не хворів на якусь інфекційну хворобу.

Однак, незважаючи, на всі ці звернення певні обмеження, котрі гальмували розвиток української торгівлі, зберігалися і пізніше. Того ж року з невідомих причин Черевко позбувся посади кошового. Замість нього обрано Степана Євстахієвича Уманського.

Відомо, що Черевко мешкав на сучасній Нікопольщині вже після ліквідації Запорізької Січі у 1775 році.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.