Ігор Копчик

Ігор Копчик (нар. 17 листопада 1945, Львів) — український скульптор та художник, засновник жанру рельєфної пластики на шкірі[1]

Ігор Копчик

Ігор Копчик, 2006 р.
Народився 17 листопада 1945(1945-11-17) (76 років)
Львів, Українська РСР, СРСР
Національність українець
Громадянство  СРСР Україна
Жанр рельєфна пластика на шкірі
Навчання Львівська національна академія мистецтв
Напрямок образотворче мистецтво
Роки творчості 1975 — дотепер
Працював у містах Львів

Життєпис

Ігор Копчик народився у Львові в родині шевця[2].  

У 1962 році закінчив середню школу у с. Жовтанці (Кам'янко-Бузький район, Львівська область), опісля навчався в училищі при Львівському м'ясокомбінаті. Здобув фах механіка холодильного обладнання[3].

З 1964 по 1967 відслужив у радянській армії, а у 1975 з третьої спроби вступив у Львівський державний інститут прикладного та декоративного мистецтва (тепер Львівська національна академія мистецтв), де до 1981 навчався на кафедрі декоративної кераміки[4]

Живе та працює у Львові  

Техніка

Копчик винайшов власну техніку тиснення на шкірі[1], що поєднує одразу кілька ремесел: створення рельєфних композицій у м'якому матеріалі, ліплення з гіпсу та цементу, відливання з металу (ливарна техніка), тиснення на шкірі. Для кожної зі своїх робіт художник власноруч виготовляє оригінальне кліше з металу, яке і стає його інструментом. Тиснення відбувається у гідравлічному пресі при температурі 100 градусів з використанням спеціальної твердої ґуми, щоб усі закутки кліше були відтиснені рівномірно[5]. Через складність процесу, Ігор Копчик створює не більше кількох робіт на рік[6]

Про свою техніку художник говорить так:

Я закохався у тиснення на шкірі, бо це архіскладний жанр. І ця складність манить мене. Треба володіти багатьма ремеслами, щоб його опанувати, а помилка у будь-якому процесі цієї роботи одразу призведе до браку. Найцікавіше мені працювати над маленькими картинами з дволикими образами, які навіть можна крутити – це серія під назвою «Магія українців». Я раніше робив великі роботи, для яких треба кліше розміром 50 на 60 см, і щоб їх залити, то треба ставити в яму та засипати піском. Це дуже складна технологія. А тут я маю маленькі кліше, з якими легше працювати[2]
«Кзязь Лев», тиснення на шкірі Ігоря Копчика

Творчість

До творення рельєфних композицій на шкірі, Копчик працював над скульптурою малих форм. Його перша персональна виставка відбулася у 1986 у Музеї народної архітектури та побуту у м. Львові.

Відтоді Копчик — учасник понад 15 персональних виставок[7]

У 1996—1997 рр його пересувна експозиція була виставлена у німецьких містах Мюнхені, Дрездені, Хемніці, Ерфурті, Єні, Ґайдельберзі, Дармштадті[1].  

Роботи художника знаходяться у колекціях музеїв США та Канади (Музей україніки в Торонто). Два полотна роботи Ігоря Копчика подаровані папі Римському Іванові Павлу ІІ[1] на урочистостях з нагоди 400-річчя Берестейської унії у 1996. Серед власників його композицій — 42-ий президент США Білл Клінтон[6], 3-ій президент України Віктора Ющенка, а також константинопольський патріарх Варфоломій І.

Примітки

  1. Енциклопедія Львова. III том, К (українська). м.Львів: видавництво "Літопис". 2010. с. 404. ISBN 978-966-7007-99-7.
  2. Чернова, Олександра (16 листопада 2015). ЛЮДИ ТВОГО МІСТА: ІГОР КОПЧИК ПРО ВАН ГОГА ТА УРВИЩА ЛЬВОВА. http://tvoemisto.tv/exclusive/lyudy_tvogo_mista_igor_kopchyk_pro_syuzhety_na_shkiri_74305.html (українська). http://tvoemisto.tv.
  3. Чаус, Олександра. Ігор Копчик: «Ми є частиною природи, а так відгородилися від неї». user_article.php (українська).
  4. Лесюк, М.Т. Енциклопедія сучасної України. http://esu.com.ua/search_articles.php?id=3446 (українська).
  5. Сайко, Оксана (23 листопада 2015). Магічний підкорювач шкіри. http://wz.lviv.ua/life/149956-mahichnyi-pidkoriuvach-shkiry (українська). Високий Замок.
  6. Сенишин, Оксана (7 грудня 2015). Львів’янин Ігор Копчик власноруч тисне композиції зі шкіри навіть у сімдесят. https://zaxid.net/lvivyanin_igor_kopchik_vlasnoruch_tisne_kompozitsiyi_zi_shkiri_navit_u_simdesyat_n1375513 (українська). zaxid.net.
  7. Яців, Роман (1993). Ігор Копчик // Мист. студії. 1993. № 2–3. Львів.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.