Ізабелова масть

Ізабелова масть — одна з похідних мастей коней, що виникла внаслідок генетично обумовленого явища амеланізму, часткової втрати або ослаблення пігменту коней. Лошата ізабелової масті народжуються молочними чи кремовими на вигляд, з рожевою шкірою, світлим копитним рогом та блакитними очима.

Опис

Головні ознаки

  • Шкіра рожевого кольору, зрідка помітне ластовиння шкіри, що означає суттєве зменшення кількості пігментних клітин.
  • Кольорова гама шерсті та волосся від молочно-білого, кремового, бежевого, до кольору топленого молока, кольору кави з молоком.
  • Очі забарвлені у блакитний колір, відтінки варіюють від бірюзового до ясно-синього, але обов'язкового блакитного.
  • Якщо у коня присутні білі відмітини чи ряба масть, то білі плями можна роздивитись на кремовому фоні, що означає неповну відсутність пігменту в ізабеловій масті.

Типові помилки

Ізабелова масть має власне генетичне підґрунтя і цілий спектр відтінків, проте її доволі часто плутають з проявом альбінізму. Альбінізм є сукупністю захворювань пов'язаних з частковою або тотальною депігментацією, амеланізмом, гіпомеланізмом і їх наслідків на живий організм, а не лише особливістю пігментації тварин. Оскільки коні ізабелової масті не мають відповідних захворювань, то їх не називають альбіносами. До того ж, до окремої, кремової категорії мастей коней - ізабелової масті - не відносять:

  • Білу масть, рябу масть та білі відмітини – білі плями, якщо такі є, помітні на ізабеловій масті, а отже, ці масті не ототожнюють через різницю в закладених механізмах та генетиці - явища повної депігментації (відсутності пігменту в певних областях чи по всьому тілу) та амеланізму (суттєвого зменшення кількості пігментів в організмі).
  • Сіру масть – сірі лошата з темними базовими мастями не народжуються кремовими, а шкіра залишається темною, особливо для представників з таким тлом як гніда, ворона, руда, булана, солова тощо, що дає можливість однозначно встановити різницю між цими мастями.
  • Солову масть – коні солової масті за умовчуванням мають темну шкіру, копита та пігментовані очі (горіхові, янтарні), окрім випадків, коли в них присутні білі відмітини, що не пов'язано з ізабеловою мастю.

Поширення

Ізабелова масть може зустрітись лише в тих породах, де є кремовий тип мастей (з буланими, соловими, попільно-вороними представниками). Раніше цієї масті намагались уникати через забобони щодо чутливості та хворобливості будь-яких альбіно-подібних тварин, з досягненнями ветеринарної медицини та генетики було виявлено, що стан здоров'я ізабелових коней прирівнюється до коня будь-якої іншої масті. Тому зараз все частіше можна побачити ізабелову масть в ахалтекінській, чистокровній верховій, торійській, лузитано, ірландській упряжній, білоруській упряжній, багатьох порід поні та безпородних коней. Ізабелової масті немає в арабській чистокровній, гуцульській, в більшості порід ваговозів, аборигенних коней та породах коней, що виводились без цієї масті.

Генетика

Генотип ізабелових коней пов'язаний з гомозиготним набором алелів генів кремового типу мастей, домінантних алелів Cream гену SLC45A2. Гетерозиготний набір алелей формує одинарно-кремову масть – солову з рудої, булану з гнідої, попільно-ворону з вороної. Гомозиготний набір алелів Cream формує подвійно-кремову – ізабелову масть з цими ж базовими мастями, які не мають науково-доведеної фенотипової різниці, проте так само відмінні генетично. Зустрічаються коні з багатьма комбінаціями генів поза Extension та Cream, тоді масть має відповідну до її генотипу назву - ізабелово-савраса, ізабелово-ряба, ізабелово-чубара тощо, проте візуально виявити ознаки інших мастей, що присутні разом з ізабеловою, надзвичайно важко, а іноді неможливо.

Символізм

Посилання

  1. Генетика ізабелової масті
  2. Коні породи морган ізабелової масті
  3. Тестування на ізабелову масть


Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.