Імперський меч
Імперський меч (нім. Reichsschwert) — артефакт, церемоніальний меч, є одним з експонатів скарбниці Гофбургзького замку і символів Священної Римської Імперії. Так само відомий як меч святого Маврикія (інший меч з такою ж назвою зберігається в Турині).
Виготовлений імовірно у Франції наприкінці XII-го століття і привезений в Німеччину, можливо, спеціально для коронації Оттона IV (який був на той момент графом Пуату і герцогом аквітанським). Більш древній коронаційний меч часів франків, як і інші інсигнії, знаходився в цей час в руках альтернативного претендента на престол імперії — Філіппа Швабського[1]. Саме дана делікатна ситуація і потребувала виготовлення нового коронаційного меча.
Під час коронації, імперський меч передавався в руки Імператору Священної Римської Імперії разом з імперським скіпетром та імперською державою. В даний час імперський меч та інші імперські клейноди зберігаються в скарбниці Хофбурзького замку у Відні.
Опис меча і піхов
Довжина клинка 95,3 см, ширина біля ефеса 4,4 см. За класифікацією Окшотта належить до типу XI.
На одній стороні хрестовини є напис:+ CRISTVS • VINCIT • CRISTVS • REIGNAT • CRIST (VS)• INPERAT[2]
На іншій стороні скорочений варіант:CRISTVS: VINCIT: CRISTVS: REINAT
Ще один напис йде по нижньому краю навершя: (Будь мій) Пан (і) Бог, який (мої) руки вчить боротися. Так само на наверші розміщені герб Оттона IV, та імперський орел.
Золоті піхви датуються більш раннім періодом, ніж сам меч. Імовірно, вони були виготовлені для коронації Генріха IV, що пройшла в 1084 році. Прикрашені зображеннями 14 імператорів, від Карла Великого до Генріха III включно.
Див. також
- Віденський спис
- Імперська корона
- Клейноди Священної Римської імперії
Примітки
- Томас Лайбле. Большая иллюстрированная энциклопедия. — М: Омега, 2011. — С. 77-79. — 232 с. — ISBN 978-3-938711-05-7
- Христос перемагає — Христос править — Христос повеліває
Література
- Hermann Fillitz: Die Insignien und Kleinodien des Heiligen Römischen Reiches. Wien und München 1954 (нім.)
- Gesellschaft für staufische Geschichte (Hg.): Die Reichskleinodien, Herrschaftszeichen des Heiligen Römischen Reiches. Göppingen 1997 ISBN 3-929776-08-1 (нім.)
- Shulze-Dörlamm. Mechthild. Das Reichsschwert - Ein Herrschaftszeichen des Saliers Heinrich IV. Und des Welfen Otto IV.