Індекс маси тіла

І́ндекс ма́си ті́ла (ІМТ, англ. BMI, body mass index) — величина, що дозволяє оцінити ступінь відповідності маси людини та її зросту, й тим самим, непрямо оцінити, чи є маса недостатньою, нормальною, надмірною (ожирінням).

Відповідність між масою людини та її зростом. Пунктирні лінії показують підкласи в межах класу (наприклад нестача маси може бути «помірною», «середньою» та «важкою»). На основі даних ВООЗ

Індекс маси тіла обчислюється за формулою:

,

де:

  • m — маса тіла в кілограмах
  • h — зріст в метрах,

і вимірюється в кг/м².

Показник індексу маси тіла було розроблено бельгійським соціологом і статистиком Адольфом Кетеле (Adolphe Quetelet) 1869 року.

За значенням індексу маси популяцію поділяють на кілька категорій, дані про ці категорії і ризик виникнення хронічних та інфекційних захворювань у кожній з них наведені в таблиці:

Класифікація маси тіла у дорослих і частота виникнення хронічних неінфекційних захворювань[1]
Класифікація ІМТ, кг/м 2
Ймовірність розвитку захворювань
Серцево-судинних Бронхо-легеневих Ендокринних
Недостатня масаменше 18,5НизькаЗбільшенаНизька
Норма18,5—24,9НизькаНизькаНизька
Надлишкова маса
більше 25,0
Передожиріння (гладкість)25,0—29,9СередняНизькаНизька
Ожиріння I ступеня30,0—34,9ЗбільшенаНизькаСередня
Ожиріння II ступеня35,0—39,9Значно збільшенаМожливо, збільшенаЗбільшена
Ожиріння III ступенябільше 40,0Істотно збільшенаЗбільшенаЗначно або істотно збільшена

Наведена відповідність може застосовуватися лише для дорослих.

Індекс маси тіла слід застосовувати обережно, винятково для орієнтовної оцінки — наприклад, спроба оцінити з його допомогою статури професійних спортсменів може дати неправильний результат (високе значення індексу в цьому випадку пояснюється розвинутою мускулатурою).

Відповідно до норвезького дослідження, ідеальним для чоловіків є індекс маси тіла в 25—27. Середня тривалість життя чоловіків з таким ІМТ була максимальною[2].

Згідно з фінськими дослідженнями, збільшення індексу маси тіла передбачає ризик інсульту у чоловіків і жінок.[3]

2000 року ВООЗ запропонувала знизити для представників монголоїдної раси межу надлишкової ваги з 25 до 23 кг/м², а межу ожиріння з 30 до 25 кг/м². До цього спонукали епідеміологічні дослідження, що показали наступне: монголоїди починають страждати від проблем, що пов'язані з повнотою, при нижчому ІМТ. Одночасно певні дослідники пропонують для представників негроїдної раси, а також осіб полінезійського походження, підвищити межу надлишкової ваги з 25 до 26, а межу ожиріння — з 30 до 32 кг/м².

Див. також

Примітки

Посилання

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.