Інкотермс
Інкоте́рмс (англ. Incoterms, International commerce terms) — міжнародні комерційні умови, комплект міжнародних правил з тлумачення найбільш широко використовуваних торговельних термінів (умов) в галузі міжнародної торгівлі.
Загальні положення
Умови Інкотермс є стандартизованими. Ці умови регламентують розподіл витрат та ризиків, пов'язаних із транспортуванням товару від продавця до покупця, але не визначають момент передачі права власності на товар [1]. Застосовуються в міжнародних договорах купівлі-продажу.
Інкоте́рмс встановлюють правила, які регулюють питання пов'язані з доставкою товарів від продавця до покупця. Це включає в себе власне перевезення, відповідальність за експортне та імпортне оформлення товарів. Ці правила визначають відповідального за сплату доставки, митного оформлення, та страхування ризиків на шляху транспортування товарів залежно від означених стандартних умов поставки.
Умови розробляються і публікуються Міжнародною торговою палатою (англ. International Chamber of Commerce, ICC). Англомовна версія тексту є офіційною версією Incoterms 2000, яка була затверджена Комісією ООН з міжнародного торговельного права (англ. United Nations Commission on International Trade Law) скорочено (англ. UNCITRAL).
Авторизований переклад на 31 мову світу можна придбати в національних комітетах ICC. Переклад Інкотермс українською мовою здійснено Асоціацією експортерів і імпортерів[2].
У вересні 2010 року Міжнародна торгова палата оголосила про випуск нової редакції правил щодо використання національних і міжнародних торгових умов Incoterms 2010. Ці правила, які застосовуються компаніями при проведенні численних операцій по всьому світу, набули чинності 1 січня 2011[3].
Incoterms 2010 — це восьма редакція міжнародних стандартних правил з тлумачення використовуваних торгових умов в галузі зовнішньої торгівлі[4], які регламентують момент передачі права власності на товар[джерело?] і всіх пов'язаних із цим ризиків.
Загальна кількість умов порівняно з попереднім Incoterms 2000 скорочена з 13 до 11. Також у Правилах з'явилися 2 нових умови: DAT (Постачання на терміналі) і DAP (Постачання в пункті). Крім того, нова версія містить невелике керівництво до кожної умови, щоб допомогти користувачам Правил Incoterms 2010 вибрати потрібні умови.
Наразі профільна комісія ICC працює над розробкою правил Incoterms 3000, до складу робочої групи шляхом участі в Українському національному комітеті Міжнародної торгової палати[5] включені й українські фахівці.
Група E — Місце відправлення (Departure)
- EXW. Ex Works (вказане місце): товар зі складу продавця.
Група F — Основне неоплачене перевезення(Main Carriage Unpaid)
- FCA. Free Carrier (вказане місце): товар доставляється перевізнику замовника.
- FAS. Free Alongside Ship (вказано порт завантаження): товар доставляється до судна замовника.
- FOB. Free On Board (вказано порт завантаження): товар завантажується на судно замовника.
Франкування
Франкування - економічні і правові умови, котрі зумовлюють порядок включення до ціни тих чи інших витрат на транспортування, вантажні роботи, зберігання й страхування вантажів. Отже, ціни залежно від умов постачання товарів відрізняються по видах франко. Ціна «франко» (з італ. franco — букв. Вільний) - це комерційний термін, який означає, що продавець бере на себе зобов'язання поставити товар у певне місце за свій рахунок, тобто до ціни продажу будуть включені транспортні, страхові та (у міжнародній торгівлі) митні послуги. Застосування терміну «франко» у сполученні із зазначенням кінцевого пункту доставляння продукції означає, що покупець вільний від витрат з транспортування до цього пункту, бо їх сплачує продавець. Кожен вид франко показує, до якого пункту на шляху руху товару від продавця до покупця додаткові витрати включені до ціни за контрактом купівлі-продажу. При цьому пунктом може бути місце виробництва (поле, ферма, завод, будівельний майданчик та ін.), вагон, склад, борт судна, залізнична станція, конкретний населений пункт.
Група C (без вивантаження)
- CIF. Cost, Insurance and Freight (вказано порт призначення): товар страхується й доставляється до порту замовника (без вивантаження).
- CFR Cost and Freight (... named port of destination) Вартість і фрахт (... назва порту призначення)
- CPT. Carriage Paid To (вказано місце призначення): товар доставляється перевізнику замовника у зазначеному порту
- CIP. Carriage and Insurance Paid to (вказано місце призначення): товар страхується й доставляється перевізнику замовника у зазначеному порту
Група D — Доставка (Delivery)
До 1 січня 2011 в групі D було п'ять варіантів умов:
- DAF. Delivered At Frontier (вказане місце) — товар доставляється до кордону без розмитнення
- DES. Delivered Ex Ship (вказано порт) — товар доставляється на судні без розмитнення
- DEQ. Delivered Ex Quay (вказано порт) — товар доставляється на судні та вивантажується без розмитнення
- DDU. Delivered Duty Unpaid (вказано місце призначення) — товар доставляється замовнику, сплата мита на замовнику
- DDP. Delivered Duty Paid (вказано місце призначення) — товар доставляється замовнику, очищений від мит та ризиків
з 1 січня 2011 набула чинності восьма редакція, Інкотермс 2010[6]. У цій редакції в групі D залишилося такі три умови:
- DAT (Delivered At Terminal) — вказано термінал призначення (новий термін),
- DAP (Delivered At Place) — вказано місце призначення (новий термін),
- DDP (Delivered Duty Paid, постачання зі сплатою мита) — вказано місце призначення, товар доставляється замовнику, митні платежі, та інші платежі, пов'язані з страхуванням ризиків, здійснює постачальник. Ці умови в Україні прямо не працюють, бо митні платежі, згідно законодавства України, може сплачувати лише резидент.
Нові умови поширюються на всі види транспорту.
Примітки
- БАЗИС ПОСТАВКИ FCA «ФРАНКО ПЕРЕВІЗНИК» ІНКОТЕРМС 2020 ТА ЙОГО ЗАСТОСУВАННЯ В МІЖНАРОДНОМУ ТОРГОВОМУ ОБОРОТІ.
- Інкотермс 2010. Правила ICC з використання термінів для внутрішньої та міжнародної торгівлі (пер. з англійської ТОВ «Асоціація експортерів і імпортерів ЗЕД»). К: Асоціація «ЗЕД». 2011. с. 268. (англ.)(укр.)
- Про Инкотермс 2010. ООО Ассоциация экспортеров и импортеров ЗЕД. Процитовано 5 квітня 2019.
- История правил Инкотермс.. ООО Ассоциация экспортеров и импортеров ЗЕД. Процитовано 5 квітня 2019.
- Міжнародна торгова палата в Україні
- http://www.iccwbo.org/incoterms/
Посилання
- Інкотермс // Юридична енциклопедія : [у 6 т.] / ред. кол.: Ю. С. Шемшученко (відп. ред.) [та ін.]. — К. : Українська енциклопедія ім. М. П. Бажана, 1998. — Т. 2 : Д — Й. — 744 с. — ISBN 966-7492-00-8.
- Інкотермс // Митна енциклопедія : у 2 т. / І. Г. Бережнюк (відп. ред.) та ін.. — Хм. : ПП Мельник А. А., 2013. — А — Л. — 472 с. — ISBN 978-617-7094-09-7.
- ІНКОТЕРМС //Фармацевтична енциклопедія
- Довідник ІНКОТЕРМС українською мовою
- Міжнародна торгова організація
- Торгово-промислова палата України
- Офіційний сайт Інкотермс 2010 в Україні (рос.)
- Інкотермс 2010. Короткий довідник (Бот Telegram)
- Інкотермс 2010. Короткий довідник (для смартфонів та планшетів з ОС Android)
- Офіційний сайт Інкотермс 2020 в Україні
Джерела
- Міжнародна економіка: Навчальний посібник. — К.: Національна академія управління, 2007 р. — с. 87. ISBN 978-966-8406-17-1
Література
- О. І. Шнирков. Інкотермс // Українська дипломатична енциклопедія: У 2-х т. /Редкол.:Л. В. Губерський (голова) та ін. — К: Знання України, 2004 — Т.1 — 760с. ISBN 966-316-039-X