Інститут очних хвороб і тканинної терапії імені В. П. Філатова НАМН України

Інститут ім. В. П. Філатова — науково-дослідний інститут, заснований академіком Володимиром Петровичем Філатовим, видатним вченим-офтальмологом.

Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. В.П. Філатова НАМН України
Головний корпус інституту
Головний корпус інституту
Основні дані
Засновано 4 квітня 1936
Приналежність Національна академія медичних наук України
Сфера офтальмологія
Контакт
Ключові особи Член-кор. НАМН України, д.м.н., професор Пасєчнікова Наталія Володимирівна
Розташування Одеса
Адреса Французький бульвар 49/51, 65061
Вебсторінка institut-filatova.com.ua

 Інститут очних хвороб і тканинної терапії імені В. П. Філатова НАМН України у Вікісховищі

Коротка інформація про інститут

Основний напрямок діяльності Інституту ім. В. П. Філатова:

  • Вивчення епідеміології, патогенезу, клініки, розробка методів профілактики, лікування та реабілітації при захворюваннях і пошкодженнях очей і їх наслідків.
  • Вивчення механізму дії та розробка нових тканинних препаратів.
  • Організація офтальмологічної допомоги населенню України.
  • Підвищення кваліфікації фахівців-офтальмологів, підготовка офтальмологів.

Клінічна база Інституту ім. В. П. Філатова зосереджена в спеціалізованих відділеннях:

  • Відділ офтальмоендокрінології і глаукоми.
  • Відділ патології рогівки ока.
  • Відділ вітреоретинальної і лазерної хірургії.
  • Відділ патології кришталика.
  • Відділ посттравматичної патології ока.
  • Відділ післяопікової патології ока.
  • Відділ офтальмопатології дитячого віку.
  • Відділ офтальмоонкології.
  • Відділ вивчення біологічної дії та застосування лазерів в офтальмології.

Функціонують лабораторії:

  • Клініко-діагностична лабораторія.
  • Лабораторія застосування ультразвуку та електромагнітних випромінювань в експериментальної і клінічної офтальмології.
  • Лабораторія електронної мікроскопії.
  • Лабораторія патоморфології та консервації тканин.
  • Лабораторія фармакології і тканинної терапії.
  • Лабораторія імунології.
  • Лабораторія біохімії.
  • Лабораторія розладів бінокулярного зору.
  • Лабораторія функціональних методів дослідження органа зору.
  • Лабораторія медико-технічних розробок.
  • Лабораторія мікробіології.
  • Кінофотолабораторія.

У відділеннях Інституту ім. В. П. Філатова щорічно проводяться тисячі хірургічних втручань з використанням сучасних методик і апаратури. В поліклініку звертаються щорічно десятки тисяч пацієнтів, у тому числі хворі із зарубіжних країн. Пропускна здатність консультативної поліклініки становить до 700—750 відвідувань за зміну.

На базі Інституту фунуціонують 5 центрів національного значення: центр увеїтів, центр опіків очей, офтальмоонкологічний центр, центр дитячої офтальмології, травматологічний центр.

Інститут ім. В. П. Філатова є великою базою з підготовки кадрів в галузі наукової та практичної офтальмології (інтернів, клінічних ординаторів, докторантів, аспірантів, стажистів, в тому числі з країн далекого зарубіжжя). Багато років в Інституті працює спеціалізована Вчена рада з захисту докторських і кандидатських дисертацій. За роки існування Інституту захищені понад 70 докторських та 300 кандидатських дисертацій за фахом «Офтальмологія».

З 1946 року видається, заснований В. П. Філатовим, «Офтальмологічний журнал». Інститут організовує і регулярно проводить на своїй базі симпозіуми, наради, пленуми та з'їзди Товариства офтальмологів України, науково-практичні конференції з міжнародною участю.

Історія

Дата створення Інституту — 04.04.1936 року. Постанова Ради народних комісарів СРСР № 632.

1936 р. — Інститут експериментальної офтальмології

1942 р. — Український експериментальний Інститут очних хвороб

1945 р. — Інституту надано ім'я акад. В. П. Філатова

1956 р. — Український науково-дослідний експериментальний інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. акад. В. П. Філатова /наказ МОЗ УРСР № 3 від 17.01.56р./

1966 р. — Одеський науково-дослідний Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. акад. В. П. Філатова /наказ МОЗ УРСР від 18.01.65р./

1986 р. — Одеський ордена Трудового Червоного прапора науково-дослідний Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. акад. В. П. Філатова / Постанова Президії Верховної ради СРСР від 10.04.68р./

1992 р. — Український науково-дослідний Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. акад. В. П. Філатова /наказ МОЗ України № 15 від 22.01.92р./

1993 р. — Інститут підпорядкований Академії медичних наук України /Постанова Кабінету міністрів України від 22.03.1993 р./

1993 р.- Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. В. П. Філатова Академії медичних наук України /наказ АМНУ № 12 від 29.09.1993 р./

2012 р. — Державна Установа «Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. В. П. Філатова Національної Академії медичних наук України» /постанова Президії НАМН України № 4/12 від 28.02.2012 р./

Корпуси

Головний корпус Інституту імені В. П. Філатова був побудований в 1939 році, в тому ж році Інститут переїхав на Французький (Пролетарський) бульвар (до цього часу він розташовувався на території Другої клінічної лікарні міста Одеса). Триповерховий головний корпус має конфігурацію будівлі у вигляді літери «Г». На першому поверсі розташовуються відділення офтальмопатології дитячого віку, клініко-діагностична лабораторія, лабораторія електронної мікроскопії, приймальне відділення, відділ кадрів, канцелярія, поштове відділення, буфет. На другому поверсі головного корпуса розташовані відділення посттравматичної патології ока, післяопікової патології ока, патології кришталика, а також розташовується адміністративна частина — кабінети директора інституту, заступників директора, вченого секретаря, спеціалізована рада, відділ науково-медичної інформації, організаційно-методичний відділ. На третьому поверсі — відділення вітреоретинальної і лазерної хірургії і відділення патології рогівки очей, а також малий конференц-зал.

Шестиповерховий Лабораторний корпус було збудовано в 1976 році. На першому поверсі знаходиться кінофотолабораторія; на другому — лабораторія функціональних методів дослідження органа зору, навчальні приміщення і кафедра Одеського національного медичного Університету; на третьому — відділення вивчення біологічної дії та застосування лазерів в офтальмології; на четвертому — лабораторія мікробіології та лабораторія застосування ультразвуку та електромагнітних випромінювань в експериментальної і клінічної офтальмології; на п'ятому — лабораторія патоморфології та консервації тканин; на шостому — лабораторія біохімії та лабораторія фармакології і тканинної терапії. Лабораторний корпус має двоповерхову прибудову, яка була збудована в 1984 році, на першому поверсі якої розташовані архів, статистичний відділ, редакція журналу «Офтальмологічний журнал», на другому — бібліотека і музей В. П. Філатова. У цьому ж будинку знаходиться великий конференц-зал, здатний вмістити 700 чоловік.

Бібліотека. Наукова бібліотека інституту імені В. П. Філатова була заснована в 1946 році. Перші книги і журнали були подаровані Володимиром Петровичем Філатовим. На даний час фонд бібліотеки нараховує понад 78300 одиниць — це книги, журнали, дисертації, автореферати дисертацій, методичні рекомендації по офтальмології та суміжних галузей науки. Довідково-бібліографічний апарат включає алфавітний і систематичний каталоги, картотеки періодичних видань, нових надходжень, персоналій. Фонд бібліотеки унікальний. Гордістю бібліотеки є 14 — томне керівництво по офтальмології St.Duke-Elder, семитомне керівництво по офтальмології K.Velhagen, Albrecht von Graefe з 1890, Zentralblat fur die gesamte Ophthalmol. з 1914, Excerpta Medika Sect. Ophthalmol. з 1947, Klinische MBL fur Augenheilk з 1910, Журнал «Вісник офтальмології» з 1884 року, Журнал «Офтальмологічний журнал» з 1946 року. У фонді бібліотеки широко представлені збірники вітчизняних і зарубіжних офтальмологічних з'їздів і конференцій.

Музейно-виставковий комплекс ім. академіка В. П. Філатова. До комплексу входять Кабінет-музей академіка Володимира Петровича Філатова в головному корпусі, Меморіальний Будинок-музей за адресою Французький бульвар, 53 — будинок, в якому жив академік В. П. Філатов. А також музей, що знаходиться на другому поверсі прибудови лабораторного корпусу. В музейно-виставковому комплексі представлені експозиції, що розповідають про життя та діяльність великого вченого-офтальмолога академіка В. П. Філатова, про розвиток одеської офтальмологічної школи та офтальмологічної науки. Експозиція містить унікальні фотографії, рукописи, листи, раритетні видання, особисті речі та живопис академіка Володимира Петровича Філатова. У музейно-виставковому комплексі проводяться вечори пам'яті, урочисті заходи, зустрічі.

Хірургічний корпус — триповерхова будівля, яку побудували у 1961 році. На першому поверсі — відділення офтальмоонкології, на другому поверсі — відділення офтальмоендокринології і глаукоми, а також операційна; на третьому — відділення запальної патології ока. Консультативна поліклініка. Поліклініку збудовано в 1952 році. До складу консультативної поліклініки входять 27 кабінетів, 10 з них — кабінети профільних відділів Інституту: офтальмоендокринології і глаукоми, патології рогівки очей, запальної патології очей, вітреоретинальної та лазерної хірургії, патології кришталика, посттравматичної патології очей, післяопікової патології очей, офтальмопатології дитячого віку, офтальмоонкології, лазерної мікрохірургії ока.

Віварій — одноповерховий корпус, збудований ще в 1936 році, в якому містять та розводять тварин (кроликів, щурів, мишей) для проведення лабораторно-експериментальних та науково-дослідних робіт.

Гуртожиток — п'ятиповерховий будинок, побудований в 1973 безпосередньо на території інституту. Для іногородніх та іноземних аспірантів, інтернів, ординаторів надаються кімнати у гуртожитку.

Структура інституту

На базі Інституту ім. В. П. Філатова функціонують аспірантура, клінічна ординатура та монотематичні удосконалення офтальмологів на курсах інформації і стажування.

Аспірантура. З 1949 року в інституті Філатова функціонує аспірантура, в якій за роки існування пройшли навчання понад 120 фахівців, включаючи понад 40 іноземних громадян з 17 країн світу (Болгарія, В'єтнам, Куба, Йорданія, Сирія, Палестина, Індія, Гана, Ємен, Перу, Греція, Афганістан, Марокко, Ліван, Ірак, Іран та ін.) Прийом до аспірантури (очна форма — термін навчання 3 роки, заочна форма — 4 роки) здійснюється на конкурсній основі за наявності 2 років практичної роботи за фахом після закінчення інтернатури. Вступні іспити (зі спеціальності, філософії та іноземної мови) складають у вересні поточного року, початок занять з 1 листопада. Клінічна ординатура в інституті працює з 1946 року. За цей період в ній пройшли навчання понад 220 лікарів-офтальмологів. Навчання в клінічній ординатурі (тільки очна форма) триває протягом 2-х років, прийом здійснюється на конкурсній основі, вступний іспит за фахом «Офтальмологія» проводиться в червні поточного року, початок занять з 1 вересня. Навчання іноземних громадян у клінічній ординатурі і аспірантурі здійснюється на контрактній основі, термін навчання 2-3-4 роки, початок занять обумовлюється контрактом.

На базі ДУ «Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. В. П. Філатова НАМН України» проводяться монотематичне удосконалення офтальмологів на курсах інформації та стажування за тематиками: Назва циклу (на 2012—2013 р.)

  • Методи ранньої діагностики і лікування глаукоми.
  • Діагностика та лікування уражень органа зору при ендокринних порушеннях.
  • Запальні, дистрофічні, алергічні захворювання кон'юнктиви та рогівки. Діагностика та лікування.
  • Діагностика та лікування увеїтів різної етіології.
  • Діагностика та лікування відшарування сітчастої оболонки ока.
  • Діагностика та лікування травм і опіків очей та їх наслідків.
  • Дитяча офтальмопатологія. Сучасні методи хірургічного лікування катаракт у дітей.
  • Актуальні питання офтальмоонкології.
  • Порушення бінокулярного зору при різних видах рефракції та методи його відновлення.
  • Оптометрія і контактна корекція зору.
  • Електрофізіологічні методи дослідження в офтальмології.
  • Застосування лазерів в офтальмології.
  • Ультразвукові методи діагностики очної патології.
  • Оптична когерентна томографія у діагностиці очних захворювань.
  • Фізіотерапевтичні методи лікування в офтальмології.
  • Цикл лекцій із практичними заняттями: «Лазери в офтальмології».
  • Майстер — клас: «Інтравітреальна терапія».
  • Майстер — клас: «Застосування системи „Trabectome“ у хворих з глаукомою та катарактою».

Курси тривають 2 тижня.

Директори

  • Академік Володимир Петрович Філатов — 1936—1956;
  • Академік Надія Олександрівна Пучківська — 1956—1985;
  • Професор, д.м.н. Іван Михайлович Логай — 1985—2004;
  • Член-кор. НАМН України, д.м.н., професор Наталія Володимирівна Пасєчнікова — з 2004.

Нагороди та репутація

10.04.1986 — Інститут імені В. П. Філатова нагороджений Орденом Трудового Червоного Прапора

Див. також

Список джерел

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.