Ірендик

Ірендик[1] (башк. Ирәндек) гірський хребет на Сході та південному сході Республіки Башкортостан, Російська Федерація. Один з найбільш східних хребтів Республіки.

Ірендик

53°06′32″ пн. ш. 58°22′00″ сх. д.
Країна  Росія
Регіон Башкортостан
Система Південний Урал
Тип гірський хребет
матеріал метаморфічні гірські породи
Висота 987 м
Ідентифікатори і посилання
Ірендик
Ірендик (Росія)

Географія

Довжина хребта — 135 км, найвища точка — гора Кузгунташ (987 м). Хребет розташований на території Учалинського, Абзеліловського, Баймацького і Хайбуллінського районів Республіки Башкортостан. Зформований порфіритами, діабазами, вапняками, на півночі також девонськими вулканітами. У геотектонічному відношенні приурочений до Баймацького антиклінорію. Північна частина покрита тайговим лісом, південна — типчаково-ковильний степ. Ірендик вважається одним з найкрасивіших куточків Яшмового поясу Уралу, тут зустрічаються стародавні поселення, городища, майстерні, могильники, занедбані села. На східному схилі розташовується водоспад Гадельша (Ібрагімовський).

Хребет природним чином розділений на дві частини — північну і південну, які іноді розглядаються як два незалежних однойменних хребта. Між північною і південною частинами знаходяться інші хребти: Криктитау і Куркак, що перевершують по висоті хребет Ірендик, а також невеликі гори, не згруповані в хребти. Північний Ірендик розташований на території Учалинського району Башкортостану, служить вододілами річок Урал (Яїк) і Уй, продовжується на півночі хребтом Кумас і Ільменськими горами. Найвища точка північної частини — вершина Тура-таш (921 м) біля села Старомуйнаково (Карт-Муйнак). Довжина північної частини Ірендика — 15 км, ширина — 3-4 км. У свою чергу північний Ірендик ділиться на два хребти: власне Ірендик і Малий Ірендик, що розташований на північний схід.

Уздовж хребта розташовані мальовничі річки і озера. На західних схилах розташувалося водосховище Озеро Графське і перлина Уралу, озеро Талкас. На схилах Ірендика розташовані витоки річок Таналик, Туяляс і Великий Кизил.

Посилання

Примітки

  1. Аркуш карти N-40-105 Кирдасово. Масштаб: 1 : 100 000. Видання 1980 р. (рос.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.